تبلیغات
چگونه مسلمان وشیعه شوم؟

چگونه مسلمان وشیعه شوم؟
آموزش گام به گام اسلام به زبان ساده برای غیر شیعیان


بسم الله الرحمن الرحیم

سوال: منابعی را معرفی کنید که جوانان شیعه را در جوامع اهل سنت در مقابله با شبهات وهابیت قوی کند.
پاسخ:
سلام خدا بر یکایک شما عزیزان
معمولاً خیلی از عزیزان برای افزایش اطلاعات در زمینه گفتگوی میان مذاهب اسلامی، به سراغ کتاب هایی می روند که در آنها اختلاف مبانی شیعه و سنی گفته شده. کتاب های زیادی در این زمینه وجود دارند. مانند کتاب های آقای دکتر تیجانی و کتاب المراجعات که به نام «امامت و رهبری» به فارسی ترجمه شده (البته ترجمه های دیگری هم دارد). از جمله منابع سترگ و شاخص در این زمینه، کتاب الغدیر است.
ولی باید توجه داشته باشیم که آن جریانی که رو به روی ما قرار دارد، اهل تسنن نیستند؛ بلکه وهابیت است. لذا نوع کتاب هایی که لازم است در این زمینه مطالعه شود، متفاوت خواهد شد. بسیاری از مبانی، بین شیعیان و اهل تسنن مشترک است؛ ولی وهابیت آنها را قبول ندارد. اما بر اساس تبلیغ وهابیت حتی برای بعضی از اهل تسنن هم این شائبه ایجاد شده که نکند این ها در مبانی دینی ما نیست و لذا همان حرف های وهابیت را تکرار می کنند. موضوعاتی مانند زیارت، توسل و شفاعت مسائلی هستند که بیشتر توسط وهابیت مطرح و نفی می شود. در منابع اهل تسنن ادله و گزارش های تاریخی فراوانی در تأیید این موضوعات وجود دارد و بر این اساس،  علمای مذاهب مختلف آنها این مسائل را قبول دارند. اما وهابیت – که خودش گرایشات متعدد و مختلفی دارد - این ها را زیر سؤال می برد و این کار را به اسم اهل تسنن انجام می دهد. زیرا یکی از روش های تبلیغی وهابیت این است که بگوید همه سنی ها وهابی هستند و وهابیت از اهل سنت جدا نیست. در حالی که این یک دروغ محض است. تفاوت بسیاری بین آنها وجود دارد و نخستین کسانی که در مقابله با محمد بن عبد الوهاب، ابن تیمیه و ابن قیم جوزی (که ریشه های فکری وهابیت هستند) برخاستند و حتی فتوای قتل یا حکم زندانی شدن این افراد را دادند، علمای اهل سنت بودند. در واقع وهابیت یک جریان التقاطی و انحرافی درون اهل سنت است.
بنا بر این پیشنهاد من به جوانان عزیز این است که اگر می خواهند در این زمینه مطالعه کنند، به منابعی مراجعه نمایند که این نکته در آنها لحاظ شده باشد و به اسم وهابیت، به سراغ مطالعه مبانی اهل سنت نروند. زیرا این کار به معنی پذیرفتن مغالطه فرقه وهابیت است که خود را معادل کل اهل تسنن معرفی می کند. البته بعضی از ریشه های مبانی اعتقادی و اصول مذهب آنها با اهل سنت مشترک است. بر این اساس ممکن است کسی بگوید من می خواهم خیلی عمیق مطالعه کنم تا ببینم این ها که از ریشه اهل سنت برخاسته اند، چه می گویند.
یک مثال برایتان می زنم. در طول تاریخ، از درون شیعه جریانی به نام بهائیت با طراحی استعمارگران شکل گرفت (مانند همان وهابیتی که در اهل سنت طراحی کردند). حالا اگر کسی بخواهد اندیشه های بهائیت را نقد و بررسی کند، باید منابع خاص و متفاوتی را مورد مطالعه قرار دهد. اگر برای فهم بهائیت بخواهد کتاب های شیعه را بخواند، آنچه برداشت می کند، با واقعیت بهائیت فاصله خواهد داشت.
خب حالا برای معرفی کتاب، به نکته دیگری هم لازم است توجه شود. بسیاری از جوانان ما با اصطلاحات تخصصی آشنا نیستند. اگر آن جوان عزیز ما روی مبانی اسلامی و کلام اسلامی کار کرده و با این اصول آشنا باشد، می تواند به کتاب های تخصصی فراوانی که در این زمینه نوشته شده، مراجعه کند. ما در سایت infors.ir تعدادی از آثاری را که در این زمینه است، قرار داده ایم. ولی ممکن است شخصی بگوید که من مطالعه نداشته ام یا می خواهم بحث را خیلی ساده و در عین حال، مستند و تخصصی متوجه شوم و ببینم که نظر خود وهابی ها در این زمینه چیست. برای این کار من پیشنهاد می کنم که از برنامه هایی که در همین زمینه در شبکه جهانی ولایت تولید شده، استفاده کنند. این برنامه ها به صورت اینترنتی قابل دسترسی هستند و از بخش آرشیو سایت شبکه ولایت قابل دانلود است. در این بخش، برنامه های متعدد و متنوعی وجود دارد؛ مانند برنامه تریبون آزاد  که کارشناسان عزیز شبکه به صورت زنده، به سؤالات وهابی ها و بعضاً اهل تسننی که با برنامه تماس گرفته اند، در مورد شفاعت، زیارت، توسل و ... پاسخ می دهند. در این گفت و گو، تماس بیننده قطع نمی شود و بحث بین او و کارشناس برنامه ادامه پیدا می کند. جوان ما با دیدن این برنامه می تواند اطلاعات خود را افزایش دهد و ببیند که آنها چه واکنشی نشان می دهند؛ پاسخی که کارشناس به شبهات شخص وهابی می دهد، چیست و جواب آن شخص وهابی به این پاسخ چیست ... . این گفت و گو هم جذاب، شیرین، هیجان انگیز و جالب است و هم در عین حال، مفید. برای سطح اول کار و  آشنایی، دیدن این برنامه ها ، خوب است. نام برنامه های «سراب وهابیت» و «تریبون آزاد» را در سایت شبکه ولایت جستجو کنید. هم فیلم و هم صوت آنها موجود است. من به عزیزان سفارش می کنم که فایل صوتی آنها را دانلود کنند؛ روی فلش مموری بریزند و در اوقات فراغت خود، در اتومبیل یا مکان های دیگر، آنها را گوش کنند. حتی می توانند این فایل ها را به کلیپ های ده دقیقه ای تقطیع کنند تا در مسیرهای کوتاه هم به راحتی بتوانند از آنها استفاده نمایند. این خیلی برایشان مفید است. البته این برنامه ها به صورت تصویری هستند و مستندات و اسنادی که در مباحث مطرح می گردند به مخاطب نشان داده می شوند.
برای این که آشنایی مختصری هم با اختلافات مبانی شیعه و سنی پیدا کنند، یک کتاب ساده را خدمت شما معرفی می کنم: کتابی به نام «شهابی در شب» از دکتر ضیاء توحیدی در 196 صفحه است که متن کامل آن در اینترنت موجود می باشد. در این کتاب، گفت و گو و مناظره ای بین یک عالم شیعه با چند تن از علمای اهل تسنن در پاکستان شکل می گیرد. اصل گفت و گو و مناظره، حقیقی است و از کتاب شب های پیشاور گرفته شده که مناظره ای واقعی بین تنی چند از علمای اهل سنت و عالم برجسته شیعی سلطان الواعظین شیرازی در موضوعاتی همچون سجده بر مهر، توسل،‌ زیارت، شفاعت و ... است. اما نویسنده گرامی، آن را در قالب یک رمان و داستان درآورده و ادبیان آن را ساده کرده به طوری که نیاز به تخصص خاصی ندارد؛ اما جذاب است و شخص را با این گونه مباحث هم آشنا می کند. کتاب شهابی در شب تلخیص کتاب گرانسنگ شبهای پیشاور است.
علاوه بر این دو منبعی که معرفی شد، به عنوان منابع تفصیلی تر برای مطالعه تخصصی، سیرهای مطالعاتی مفصلی وجود دارد که شما می توانید از آنها استفاده کنید. شما می توانید در پیام رسان تلگرام، ربات 118 اعتقادی را به آن عزیز معرفی کنید. آدرس این ربات « @ihelpyoubot » می باشد. در تلگرام این آدرس را برای خودتان یا شخص دیگری تایپ کنید و بفرستید. به این ترتیب، آدرس تبدیل به لینک می شود. با کلیک بر روی لینک، می توانید وارد ربات شده و در آن عضو شوید. در آن جا سیرهای مطالعاتی زیادی را با موضوعات بهائیت، اعتقادات، وهابیت و ... در سه سطح قرار داده ایم که می توانید از منابع معرفی شده در آن ها استفاده کنید. ضمناً در آن جا با تایپ کاراکتر ستاره و عبارت سیر مطالعاتی (*سیر مطالعاتی) و زدن دکمه ارسال، به سیرهای مطالعاتی دسترسی پیدا می کنید. همچنین اگر خواستید سیرهای مطالعاتی با موضوع وهابیت، مسیحیت و ... را مشاهده کنید، در همین ربات به بخش موضوعات رفته و مرحله به مرحله پیش بروید تا سیر مطالعاتی مربوطه را پیدا کنید.
در سایت infors.ir هم این منابع در اختیارتان قرار می گیرد. در آن جا این منابع، به طور مفصل و با مشخصات کتاب شناختی معرفی شده اند.
 

طبقه بندی: اسلام،
برچسب ها: شبهات وهابیت، معرفی منبع، سیر مطالعاتی،
دنبالک ها: دانلود کتاب شهابی در شب، لینک دانلود مجموعه برنامه سراب وهابیت، لینک دانلود مجموعه برنامه تریبون آزاد، لینک شبکه ولایت، لینک شبکه بین المللی مطالعات ادیان ویژه سیر مطالعاتی،

اشتراک و ارسال مطلب به:

[ شنبه 27 آذر 1395 ] [ 10:13 ب.ظ ] [ خ توکلیان ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
در این وبلاگ شما با آموزش‌هایی درباره این که چگونه یک مسلمان و شیعه شوید، آشنا خواهید شد. شما حتی اگر مسلمان و شیعه هستید و در این زمینه سوال یا نظراتی دارید، دیدگاه‌های خود را برای ما بنویسید تا در ثواب تکمیل کردن این آموزش‌ها شریک باشید. دست شما را برای هر گونه همکاری می‌فشاریم.
ای دی ارتباط با ما در تلگرام:
@Adyan_mazaheb
دوره های آموزشی و رایگان ما به صورت مجازی:
www.channel313.ir
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نظر سنجی
شما چقدر با اسلام آشنا هستید؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب