تبلیغات
چگونه مسلمان وشیعه شوم؟

چگونه مسلمان وشیعه شوم؟
آموزش گام به گام اسلام به زبان ساده برای غیر شیعیان

لطفا در باره انتخاب مرجع تقلید اعلم با نظر دو شاهد عادل توضیح دهید؟ آیا منظور این است که آن شاهد ها باید مجتهد باشند؟
اگر کسی دارد مسلمان می شود و دسترسی به علمای فارسی زبان ندارد و شخصا هیچ مجتهدی را نمی شناسد چه طور می تواند مرجع تقلید اعلم را بشناسد؟
همچنین چرا رساله ها به زبان انگلیسی موضوع را سخت تر می کنند بخاطر آوردن شرط دو شاهد عالم عادل، کلمه عالم در انگلیسی می تواند بر هر کسی که هر علمی را داراست صدق کند نه فقط آنها که عالم علوم اسلامی و مجتهد هستند.

پاسخ اجمالی

تقلید از مجتهد اعلم یعنی افرادی که تخصص در مسائل فقهی ندارند در انجام وظایف شرعی خود به فتوای مجتهدی که دارای تخصص کامل در علم فقه است و از سایر مجتهدین علمش بیشتر است، (اعلم است) عمل کنند. مجتهد اعلم را از یکی از این سه راه می توان شناخت : اول: خود انسان یقین کند. دوّم: دو نفر عالمِ عادل اهل تشخیص، مجتهد بودن یا اعلم بودن کسى را تصدیق کنند. سوم: عدّه‏اى از اهل علم مجتهد بودن یا اعلم بودن کسى را تصدیق کنند.

خوشبختانه در این زمان گروهی از اساتید حوزه علمیه قم چندین نفر از افراد با صلاحیت لازم را بعنوان مرجع تقلید معرفی کرده اند که هر شخص مسلمانی می تواند یکی از این افراد را بعنوان مرجع تقلید خود انتخاب کند و اعمال خود را بر طبق توضیح المسائل او انجام دهد و در این صورت مطمئنا به وظیفه شرعی خود عمل کرده است. با وجود وسائل ارتباط جمعی به شکلهای مختلف و به زبانهای متعدد، افراد تازه مسلمان به راحتی می توانند از این مسائل اطلاع یابند.

پاسخ تفصیلی

رجوع افراد غیر متخصص به افراد متخصص یک امر عقلانی و مورد تأیید همه ی جوامع بشری است. زیرا یک فرد نمی تواند در همه ی زمینه ها متخصص شود بنابراین در زمینه ای که خود تخصصی ندارد به متخصص رجوع می کند. تقلید اعلم در اصطلاح فقه یعنی افرادی که تخصص در مسائل فقهی ندارند، به مجتهدی که تخصص کامل در علم فقه دارد و از سایر مجتهدین علمش بیشتر است(اعلم است) رجوع کرده و وظایف شرعی خود بر طبق فتوای (نظریه تخصصی) او انجام می دهند.

برای شناخت مجتهد اعلم (دانشمند ترین متخصص در فقه) سه راه تعیین شده است تا مردم به راحتی بتوانند از یکی از این راه ها مرجع تقلید مورد اطمینان خود را بشناسند و انتخاب کنند:

اول: آن که خود انسان یقین کند، مثل آن که از اهل علم باشد و بتواند مجتهد و اعلم را بشناسد.

دوّم: آن که دو نفر عالمِ عادل که مى‏توانند مجتهد و اعلم را تشخیص دهند مجتهد بودن یا اعلم بودن کسى را تصدیق کنند، به شرط آن که دو نفر عالمِ عادلِ دیگر با گفته آنان مخالفت ننمایند.

سوم: آن که عدّه‏اى از اهل علم که مى‏توانند مجتهد و اعلم را تشخیص دهند، و از گفته آنان اطمینان پیدا مى‏شود مجتهد بودن یا اعلم بودن کسى را تصدیق کنند.[1]

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی از هر نقطه دنیا می توان با حوزه های علمیه و روحانیون و دیگر افراد آشنا به امر تقلید، ارتباط و تماس برقرار کرده و مرجع تقلید خود را انتخاب کرد. لازم به تذکر است که خوشبختانه در این زمان گروهی از اساتید و مجتهدین حوزه علمیه قم چندین نفر از افراد با صلاحیت لازم را بعنوان مرجع تقلید معرفی کرده اند این افراد به ترتیب حروف الفبا عبارتند از :


1- آیت الله العظمی سید علی خامنه ­ای

2- آیت الله العظمی سید علی سیستانی

3- آیت الله العظمی نوری همدانی

4- آیت الله العظمی سید موسی شبیری زنجانی

5- آیت الله العظمی لطف ا... صافی گلپایگانی

6-آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی

7-آیت الله العظمی حسین وحید خراسانی

هر شخص مسلمانی هر یک از این افراد را بعنوان مرجع تقلید خود انتخاب کند و اعمال خود را بر طبق توضیح المسائل او انجام دهد مطمئنا به وظیفه شرعی خود عمل کرده است.

در زمینه ترجمه های کتابهای توضیح المسائل به زبان های دیگر از جمله زبان انگلیسی باید گفت علیرغم تلاش های زیادی که در این زمینه شده است اما متأسفانه هنوز نقص های زیادی وجود دارد که امید است در آینده نزدیک با تلاش بیشتر بر طرف شود.


[1] توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج‏1، ص: 15؛ بدیهی است که مراد از اهل علم در این عبارات، عالم به علوم اسلامی است.طبقه بندی: بعد از اسلام،
برچسب ها: مرجع تقلید، انتخاب اعلم،
دنبالک ها: مرجع تقلید برای تازه مسلمان، What is the correct and easy way of choosing the most learned marja’ for those Muslims who have recently converted to Islam and don’t have access to other scholars?،

اشتراک و ارسال مطلب به:

[ چهارشنبه 9 مرداد 1392 ] [ 10:49 ب.ظ ] [ شهاب ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
در این وبلاگ شما با آموزش‌هایی درباره این که چگونه یک مسلمان و شیعه شوید، آشنا خواهید شد. شما حتی اگر مسلمان و شیعه هستید و در این زمینه سوال یا نظراتی دارید، دیدگاه‌های خود را برای ما بنویسید تا در ثواب تکمیل کردن این آموزش‌ها شریک باشید. دست شما را برای هر گونه همکاری می‌فشاریم.
ای دی ارتباط با ما در تلگرام:
@Adyan_mazaheb
دوره های آموزشی و رایگان ما به صورت مجازی:
www.channel313.ir
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نظر سنجی
شما چقدر با اسلام آشنا هستید؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب