تبلیغات
چگونه مسلمان وشیعه شوم؟

چگونه مسلمان وشیعه شوم؟
آموزش گام به گام اسلام به زبان ساده برای غیر شیعیان
من از دوستان مسلمانم واژه‌های حرام، واجب و امثال آن را زیاد می‌شنوم. حرام یعنی چه؟‌ ما در مسیحیت چنین قوانین سختی را نداریم. 
پاسخ:
با سلام به شما دوست عزیز

در اسلام برخی اصول عملی‌ای وجود دارد که به آن ها احکام شرعی ، فروع دین و شریعت و تکلیف نیز گفته می شود. تکلیف یا فروع دین در حقیقت ، فرمان های خداوند به بندگان است. بر خلاف تصور شما این احکام هم در یهودیت و هم در مسیحیت نیز وجود دارد هر چند آن‌گونه که در اسلام به آن‌ها اهمیت داده می‌شود،‌ مورد توجه قرار نمی‌گیرد.
به عنوان مثال می توانم به احکام ششصد و سیزده گانه تورات(365 حکم حرام و 248 حکم واجب) در یهودیت اشاره کنم که بخشی از کتاب مقدس یا همان بایبل است که به عبارت دیگر مسیحیان نیز باید بدان معتقد باشند. چنان که حضرت مسیح علیه السلام به همان احکام تورات عمل می‌کرد و مثال‌های فراوانی از آن در اناجیل وجود دارد. به عنوان مثال مسیح به عنوان عمل به احکام واجب، ختنه کرد، نماز می‌خواند، روزه می‌گرفت و .... برای یک نمونه ر.ک: انجیل متی، 9: ۱۵ تا ۱۸.
متی از حضرت عیسای مسیح علیه السلام نقل می‌کند که فرموده است:
متی 5: 17 : گمان مبرید که آمده‌ام تا تورات یا صُحُف انبیا را باطل سازم‌؛ نیامده‌ام تا باطل نمایم‌، بلکه تا تمام کنم‌.  18 زیرا هر آینه به شما می‌گویم تا آسمان و زمین زایل نشود، همزه یا نقطه‌ای از تورات هرگز زایل نخواهد شد تا همه واقع شود. 19 پس هر که یکی از این احکام کوچکترین را بشکند و به مردم چنین تعلیم دهد، در ملکوت آسمان کمترین شمرده شود؛ اما هر که به‌عمل آورد و تعلیم نماید، او در ملکوت آسمان بزرگ خوانده خواهد شد. 


حال در اسلام نیز همان احکام اما به نحوی آسان‌تر(مانند حکم طلاق که در مسیحیت فقط در صورت زنا مجاز است) ولی پیشرفته‌تر در تمام جزئیات زندگی، با لحاظ حقوق همه انسان‌ها(مانند مهریه یا ارث زن که مسیحیت حکم مناسبی در آن ندارد) وجود دارد.

در اسلام به طور کلی ، احکام شرعی به پنج بخش تقسیم می شود:

واجب: عملی که انجام دادنش لازم است و اگر مسلمانی انجام ندهد مورد سرزنش خداوند قرار می گیرد. مانند روزه در ماه رمضان.

حرام: عملى است که ترک آن لازم و انجامش موجب خشم خداوند می شود و مجازات خدا را در پی دارد مانند دروغ.

مُستحب: عملی که انجام دادنش بهتر است و خداوند از انجام آن خوشحال می شود، اما از ترک آن ناراحت نمی شود. مانند این که شخصی اول به دیگری سلام کند.

مَکروه: عملی که که اگر انجام شود خداوند ناراحت می شود، ولی نه به اندازه ای که مجازات داشته باشد. به عبارت دیگر عملی که بهتر است انجام نشود. مانند این که شخصی  غذای خیلی داغ میل کند.

مُباح: عملی که انجام دادن یا ندادن آن هیچ تفاوتی ندارد و در هر دو صورت جایز است. مانند خوابیدن یا راه رفتن. گاهی نیت اشخاص یک عمل مباح را به مستحب یا مکروه تبدیل می کند. مثلا اگر کسی به نیت این که برای عبادت خداوند تجدید نیرو کند، خواب او تبدیل به عمل مستحب و یک عبادت می‌شود.  

دو نکته :

1. اگر کسی تکلیف واجبی را انجام ندهد یا تکلیف حرامی را ترک نکند ، گناه کرده است . چنین شخصی هر چند ممکن است مورد غضب خداوند قرار گیرد ولی اگر توبه کند ، خداوند گناه وی را از نامه عملش پاک می کند و به جای آن ثواب و پاداش می نویسد.

2. در اسلام ناب و مذهب شیعه ، در اصول اعتقادی و ایمانی ، تقلید جایز نیست و انسان باید با فکر و عقل خود به نتیجه برسد ، اما در اصول عملی و احکام شرعی باید از متخصصین احکام که مرجع تقلید نامیده می شوند، تقلید کند.Islamicdialogsطبقه بندی: بعد از اسلام،
برچسب ها: احکام اسلامی، شریعت، فروع عملی، واجب، حرام، مستحب، مکروه،

اشتراک و ارسال مطلب به:

[ چهارشنبه 9 مرداد 1392 ] [ 01:11 ق.ظ ] [ شهاب ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
در این وبلاگ شما با آموزش‌هایی درباره این که چگونه یک مسلمان و شیعه شوید، آشنا خواهید شد. شما حتی اگر مسلمان و شیعه هستید و در این زمینه سوال یا نظراتی دارید، دیدگاه‌های خود را برای ما بنویسید تا در ثواب تکمیل کردن این آموزش‌ها شریک باشید. دست شما را برای هر گونه همکاری می‌فشاریم.
ای دی ارتباط با ما در تلگرام:
@Adyan_mazaheb
دوره های آموزشی و رایگان ما به صورت مجازی:
www.channel313.ir
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نظر سنجی
شما چقدر با اسلام آشنا هستید؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب