تبلیغات
چگونه مسلمان وشیعه شوم؟

چگونه مسلمان وشیعه شوم؟
آموزش گام به گام اسلام به زبان ساده برای غیر شیعیان

سوال:

در جواب زنی که دیگر مقید به دین نیست و معتقد است که دین اسلام برای زن ارزشی قایل نیست و او را ناقص العقل می خواند؛ ولی در جوامع غربی، زنان و مردان مساوی هستند ...، از کدام منابع باید استفاده کرد؟

 

پاسخ:

در مورد جایگاه زن در اسلام، حدود ۱۰ الی ۱۵ شبهه مشهور وجود دارد که دائماً مطرح می شوند و البته بارها هم به آنها جواب داده شده است. از جمله این شبهات می توان به جواز چند همسری برای مرد، کتک زدن زن، ناقص العقل قلمداد کردن زنان و محرومیت از حق تحصیل اشاره کرد.

کتاب های متعددی به پاسخ این شبهات پرداخته اند؛ در نرم افزارهای پاسخ به شبهات نیز این جواب ها موجود است. چندین سایت اینترنتی هم به این گونه پرسش و پاسخ ها اختصاص دارد. به عنوان مثال، به سایت نشریه الکترونیکی پرسمان مراجعه کنید. در این سایت، نرم افزاری به صورت رایگان قرار داده شده که پرسش و پاسخ های متعددی را در آن جمع آوری کرده اند. نسخه اندروید آن هم موجود است و می توانید استفاده کنید. البته این مژده را هم بدهم که به زودی، نرم افزاری که ما در حال آماده سازی آن هستیم، با حجم زیادی از شبهات و پاسخ های آنها، تکمیل خواهد شد و به رایگان در اختیار شما قرار خواهد گرفت. به هر حال، در بسیاری از منابع به چنین شبهاتی پاسخ داده شده است و با یک جستجوی ساده، می توانید به جواب های متعددی دست پیدا کنید. لذا در این گفتگو، به پاسخ این شبهات نمی پردازیم. فقط می خواهیم اصل راهنمایی را خدمت شما ارائه کنیم. اصل موضوع و کلیت پاسخ ها این است که:

۱- بعضی از این شبهاتی که مطرح می شود، سوء فهم است. یعنی اصل ماجرا چیز دیگری بوده است. مثلاً امیرالمؤمنین علیه السلام مطلب دیگری را می خواستند بیان کنند.

۲- بعضی از این ها اخبار و روایات ضعیف هستند که اصلاً ارزش و اعتبار سندی ندارند.

۳- بعضی از این سخنان در مقام خاصی گفته شده است. مثلاً منظور این بوده که با فلان خانم مشورت نکنید؛ اما برای این که احترام او حفظ شود، فرموده اند: با زنان مشورت نکنید. در این گونه موارد، باید به شأن صدور روایت توجه شود و روشن است که امام علیه السلام در صدد بیان حکم عمومی و کلی نبوده اند. زیرا خود امیرالمؤمنین علیه السلام با حضرت زهرا سلام الله علیها مشورت می کردند.

در مورد علم آموزی نیز در سیره پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم داریم که خانمی به ایشان مراجعه کرد و عرض کرد: ای رسول خدا! مردها از سخنان شما استفاده می کنند. روزی هم برای ما تعیین فرما تا به محضرتان بیاییم و از آنچه خداوند به شما می آموزد، به ما نیز بیاموزی. پیامبر فرمود: فلان روز در فلان جا گرد آیید. در روز موعود زنان جمع شدند و پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به جمع آنان رفت و تعالیم خدا را به آنان آموزش داد[1].

در کلام معصومین علیهم السلام، توصیه فراوانی به آموختن علم شده است. روایاتی مانند «اطلبوا العلم ولو بالصین[2]» خطاب های علمی هستند که هم شامل خانم ها می شود و هم آقایان.

همه این شبهات، جواب دارند و همان طور که اشاره شد، بارها پاسخ داده شده اند. اما مشکل افراد این جاست که فقط به دنبال جواب شبهه می گردند و به دنبال یافتن جایگاه زن در اسلام نیستند. در حالی که اگر کسی با این جایگاه آشنا شود، جواب شبهات خود را هم به راحتی می یابد.

برای حل مشکل افرادی که گرفتار این شبهات شده اند، دو راه وجود دارد: یکی این که سعی کنید پاسخ تک تک شبهات را بیابید. این راه، طولانی است و البته ما برای آن، سیر مطالعاتی تنظیم کرده ایم و به افراد معرفی می کنیم تا به این هدف دست پیدا کنند. اما راه بهتر این است که آن شخص، جایگاه واقعی زن در اسلام را بشناسد و سپس به دنبال پاسخ شبهات برود. این روش دوم، روش کلیدی تری است. برای روشن تر شدن موضوع، به این مثال توجه کنید:

خانمی که با آقایی ازدواج کرده و نسبت به او شناخت کامل و دقیقی دارد، اگر از کسی بشنود که همسر شما خانمی را سوار ماشینش کرده بود، اصلاً دلش نمی لرزد. می گوید شاید آن خانم، خواهرش بوده یا دلیل خاصی داشته . به هر حال سعی می کند مسأله را به گونه ای توجیه کند. چون می گوید من شوهر خودم را می شناسم و مثل چشمم به او اعتماد دارم. او اهل ارتباط نامشروع نیست.

در مقابل، خانمی را تصور کنید که ازدواج کرده؛ ولی نسبت به همسر خود، شناخت کافی ندارد. وقتی یک نفر به او بگوید: من همسرت را دیدم که خانمی را سوار ماشینش کرده بود، سریع دلش می لرزد که مبادا همسر من با دیگران ارتباط نامشروع داشته باشد! این خانم، همسر خود را به خوبی نشناخته است. به همین دلیل با یک شبهه، اعتمادش را نسبت به او از دست می دهد.

بیشتر خانم هایی که با شنیدن شبهات مربوط به حقوق زنان، عقایدشان سست می شود و اعتمادشان را نسبت به دین از دست می دهند، شناخت کافی نسبت به جایگاه زن در اسلام ندارد. این افراد نسبت به دین اطلاعات کافی ندارند و نمی دانند که اسلام در مورد آنها چه گفته است. به همین دلیل با یک شبهه، دلشان می لرزد و می گویند نکند اسلام حقوق زنان را رعایت نکرده باشد و به آنها احترام نگذاشته باشد! از طرفی هم می ترسند که مطالعه و تحقیق بیشتری انجام دهند. نگرانند که مبادا با مطالعه بیشتر، با شبهات بیشتری رو به رو شوند و همین ایمانی را هم که دارند، از دست بدهند. اما این تفکر غلطی است.

ما پاورپوینتی[3] را تهیه کرده ایم که مجموعه روایات مربوط به جایگاه زن در اسلام را در آن جمع آوری نموده ایم. روایات بسیار زیبایی در این زمینه داریم و جایگاه زن در اسلام، با زیبایی تمام بیان شده است. با بررسی این موضوع از زاویه های مختلف، به اعتماد و اطمینان کامل دست خواهیم یافت.

شبهه افکنان، از بین ده ها حدیثی که بیانگر جایگاه و شأن زنان هستند، تنها چند حدیث معدود را مطرح و شبهه خود را با استفاده از آنها بیان می کنند. به این ترتیب، عینک سیاهی از شبهات را بر چشم خانم ها می زنند. ما به این خانم ها می گوییم آن عینک سیاه را بردارید تا جایگاه واقعی خود را در اسلام ببینید و لذت ببرید. پیشنهاد ما به خانم ها این است که نگران نباشند و در این زمینه، بیشتر مطالعه کنند.

اما در رابطه با آن بخش از سؤال که گفته اند این خانم نسبت به جایگاه زن در غرب و تساوی حقوق زن و مرد در جوامع غربی اعتماد بیشتری دارد نیز لازم است که پاسخی را بیان کنیم. جواب این است که اتفاقاً جایگاه زن در اسلام به خوبی دیده شده است؛ اما در کتب دینی آنها به این جایگاه وجود ندارد. مسیحیت (فعلی) می گوید زن مظهر دنیاست و به همین دلیل، کشیش نباید ازدواج کند. در حالی که اسلام می گوید زن هم مظهر دنیاست و هم مظهر آخرت. دنیا و آخرت شما به کمک زن حاصل می شود. زن، معنویت شما را هم تأمین می کند و نباید فقط به او نگاه مادی داشته باشید.

در مسیحیت، پولس می گوید: کسی که ازدواج کرده، سعی می کند مرد خود را خوشحال کند؛ اما کسی که ازدواج نکرده است، تلاش می کند خدا را خوشحال کند. به همین دلیل، ازدواج نکردن بهتر است[4]. این استدلال ضعیف را مقایسه کنید با تعالیم اسلام که می گوید همان تلاش تو برای خوشحال کردن همسرت، همان لبخندی که به او می زنی، همان آبی که به دست همسرت می دهی، کاری که در خانه انجام می دهی و حتی محبت صِرفی که به همسرت می کنی، لحظه لحظه آن، برای تو پاداش اخروی نوشته می شود؛ ضمن این که اثر دنیوی هم دارد.

بروید و به صورت مقایسه ای، متون مقدس اسلام و مسیحیت را مطالعه کنید. به طور خاص برای این خانمی که سؤال پرسیده اند و می خواهند دوستشان را راهنمایی کنند، کتاب «شخصیت زن در قرآن و کتاب مقدس» خانم دل آرا نعمتی پیرعلی را معرفی می کنیم. ضمناً ما همین بحث را در دوره شبهه شناسی هم مطرح خواهیم کرد. همچنین در دوره راهنمای مقایسه ای ایمان، جایگاه زن را به شکل مقایسه ای در اسلام و سایر ادیان مورد بررسی قرار خواهیم داد. ان شاء الله اگر توفیق حاصل شود، یک دوره اختصاصی را برای بررسی جایگاه زن در کل ادیان، بدون پیش داوری، برگزار خواهیم کرد. مباحث این دوره کمک زیادی به رفع چنین شبهاتی می کند.

 

جمع بندی:

برای کمک به خانمی که گرفتار شبهاتی در مورد حقوق زنان در اسلام شده است، دو راهکار وجود دارد. راهکار اول این است که با معرفی کتاب هایی، او را با پاسخ تک تک شبهاتش آشنا کنید. این راه خوبی است و روی خیلی از افراد هم اثر دارد. اما راهکار  بهتر آن است که کاری کنید که آن فرد، جایگاه اصلی خودش را در اسلام بشناسد. کتاب های زیادی هم در این زمینه نوشته شده است. به عنوان مثال، کتاب «نظام حقوق زن در اسلام» شهید مطهری در این زمینه تألیف شده است. شما با مراجعه به سایت شبکه بین المللی مطالعات ادیان، به منابع و مقالات بسیار جالبی در رابطه با بررسی مقایسه ای موضوع زن و همچنین پاسخ به برخی از شبهات، دست خواهید یافت. اصلاً از تحقیق نترسید. مطالعه کنید تا به آن جایگاه واقعی پی ببرید. به این ترتیب بسیاری از شبهات، خود به خود رفع خواهند شد. آن مثالی را که بیان شد، فراموش نکنید. کسی که به دینش اعتماد داشته باشد، ایمانش با شبهات متزلزل نمی شود. شرط این اعتماد، داشتن شناخت است. وقتی که بشناسد، اعتماد می کند و وقتی که اعتماد کند، شبهات دلش را نمی لرزانند.[1]  جاءت امراة الی رسول الله (ص) فقالت: یا رسول الله! ذهب الرجال بحدیثک فاجعل لنا من نفسک یوماً نأتک فیه تُعلّمنا مما علمک الله. قال: اجتمعن یوم کذا فی موضع کذا و کذا. فاجتمعن فاتاهن النبی (ص) فعلمهن مما علمه الله. (میزان الحکمة، ج10، ص454، ح18731.)

[2]  وسائل الشیعة؛ ج‏27 ؛ ص27، ح 33119؛ بحار الانوار (ط - بیروت)، ج‏1، ص177.

[3]  نسخه اولیه این پاورپوینت در پست بعدی وبلاگ، تقدیم شما عزیزان می گردد.

[4]  در میان زن منکوحه و باکره نیز تفاوتی است. زیرا باکره در امور خداوند می‌اندیشد تا هم در تن و هم در روح مقدّس باشد؛ امّا منکوحه در امور دنیا می‌اندیشد تا شوهر خود را خوش سازد. (اول قرنتیان 7: 34.)
طبقه بندی: شبهات، هدایت، مسیحیت، اسلام،
برچسب ها: جایگاه زن در اسلام، اعتماد به دین،
دنبالک ها: نرم افزار پرسمان همراه، سیر مطالعاتی زن و الهیات جنسیت، کلاس مجازی شبهه شناسی، کلاس مجازی راهنمای مقایسه ای ایمان، شبکه بین المللی مطالعات ادیان،

اشتراک و ارسال مطلب به:

[ یکشنبه 31 اردیبهشت 1396 ] [ 02:22 ق.ظ ] [ خ توکلیان ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
در این وبلاگ شما با آموزش‌هایی درباره این که چگونه یک مسلمان و شیعه شوید، آشنا خواهید شد. شما حتی اگر مسلمان و شیعه هستید و در این زمینه سوال یا نظراتی دارید، دیدگاه‌های خود را برای ما بنویسید تا در ثواب تکمیل کردن این آموزش‌ها شریک باشید. دست شما را برای هر گونه همکاری می‌فشاریم.
ای دی ارتباط با ما در تلگرام:
@Adyan_mazaheb
دوره های آموزشی و رایگان ما به صورت مجازی:
www.channel313.ir
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نظر سنجی
شما چقدر با اسلام آشنا هستید؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب