تبلیغات
چگونه مسلمان وشیعه شوم؟

چگونه مسلمان وشیعه شوم؟
آموزش گام به گام اسلام به زبان ساده برای غیر شیعیان

سؤال:

چه طور با دوستم که مسیحی شده، گفتگو کنم تا بتوانم او را به اسلام برگردانم؟

 

روش کمک به دوستی که مسیحی شده (بخش اول)

 

ادامه پاسخ:

گام سوم برای کمک به شخصی که به دلیل مطالعات و قرار گرفتن در معرض شبهات، مسیحی شده است:

ابتدا شما باید سؤالاتی را در مورد پذیرش دین مقصد از او بپرسید. حدود ۱۰ سؤال محکم و اساسی برای این مرحله کافی است. پرسش های شما باید سؤالات نقضی باشند.

این شخص، دین دیگری را انتخاب کرده و می گوید: «من تشخیص داده ام که اسلام بر حق نیست و مسیحیت بر حق است». بر این اساس، شما می توانید یکی از سؤالات خود را در مورد تثلیث که مورد پذیرش او واقع شده، بپرسید:

- شما چرا تثلیث هندوئیسم را نمی پذیری؟ تثلیث مسیحیت چه ترجیحی بر تثلیث «برهما، شیوا، ویشنو» دارد؟ اگر تثلیث ملاک برتری مسیحیت باشد، در برخی از ادیان دیگر، خدایان بیشتری وجود دارد و می توانیم به سراغ آنها هم برویم. چرا آنها را نپذیریم؟

به عبارت دیگر، شما از نگاه یک ناظر بی طرف، سؤالاتی را درباره آن مواردی که دلایل این شخص برای انتخاب مسیحیت هستند، مطرح می کنید. طرح سؤال از نگاه ناظر بی طرف به این معناست که این پرسش ها را بدون پیش فرض ذهنی مسلمان بودن خود، مطرح کنید.

به عنوان مثال، فرض کنید شخصی می گوید: «من این خودکار شما را قبول ندارم». شما در پاسخ می گویید: «این بهترین خودکار است که من به تو داده ام»؛ اما آن شخص، سخن شما را نمی پذیرد و خودکار دیگری را بهتر می داند. در این شرایط، چون خودکار اول متعلق به شماست، ممکن است دلایل شما در دفاع از آن، مورد پذیرش طرف مقابل قرار نگیرد و بیان آنها فقط وقت شما را به هدر بدهد. بنا بر این اولین کار شما باید اثبات برتری سایر خودکارها نسبت به خودکار مورد نظر او باشد‌. در این مرحله، شما با قرار دادن ده گزینه برتر دیگر غیر از خودکار خودتان، او را نسبت به اشتباه بودن انتخابش مطمئن می کنید.

در مورد کمک به شخصی که مسیحی شده هم باید این مرحله را اجرا کنید و به عنوان یک ناظر بی طرف که از اسلام دفاع نمی کند و فقط می خواهد خیرخواهانه او را هدایت کند، بگویید: مگر شما نمی خواهی بهترین را انتخاب کنی؟ عقیده ای بهتر از آنچه که انتخاب کرده ای، در فلان جا هم وجود دارد. چرا آن را انتخاب نکردی؟ ...

وقتی که این فرد مطمئن شد که انتخاب دقیقی نداشته و دچار اشکال و اشتباه شده، زمان آن می رسد که شما انتخاب دقیق و درست را به عنوان جایگزین به او معرفی کنید. به این کار می گویند طرح سؤالات نقضی[1].

پس خلاصه این بخش از گام سوم، این است که حداقل ۱۰ سؤال کلیدی و محکم بدون جواب که قوی تر از چیزی باشند که فرد به خاطر آن، دین مسیحیت را انتخاب کرده است، از او می پرسید و پرسش هایی را نسبت به دین مقصد در او ایجاد می کنید.

نکته بعدی این است که مطرح کردن این سؤالات نباید به قصد مچ گیری باشد. باید فرصت بدهید که آن فرد برود و در مورد آنها تحقیق کند. اگر با کشیشی ارتباط دارد، برود و سؤالات خود را از او بپرسد؛ اگر به کتابی دسترسی دارد، در آن به دنبال جواب بگردد. این طور نباشد که به محض ناتوان شدن او از پاسخ، بگویید: دیدی اشتباه کردی ...!

این گفتگو باید خیرخواهانه باشد. به او بگویید: «برو سؤالاتت را بپرس و بررسی هایت را انجام بده». البته برای این کار، زمان بندی داشته باشید. برای یک سؤال، چند روز را تعیین کنید و زمان جلسه بعد را برای ادامه گفتگو مشخص نمایید. نباید موضوع رها شود. در جلسه بعد، موضوع را دنبال کنید و ببینید که او جوابی را به دست آورده یا خیر.

ممکن است طرف مقابل شما انسان ساده ای باشد و هر چیزی را که به او گفته شود، باور کند. این شخص، قدرت تحلیل پایینی دارد و ممکن است فریب بخورد. شما در جلسه بعد، از او بپرسید که به چه نتیجه ای رسیده و چه جواب هایی به او داده شده است؟ پاسخ های او را بشنوید و اگر فریبی در کار بود، راهنمایی لازم را به او ارائه بدهید تا برود و جواب دقیق را به دست بیاورد و در دام فریبکاری افراد مکّار نیفتد.

نکته بعدی این است که در هنگام طرح سؤالات، احتمالات بعدی را هم در نظر بگیرید. به این کار اصطلاحاً «دفع دخل مقدّر» می گویند. مثلاً سؤال نقضی شما این است که «اگر تثلیث درست است، چرا حتی یک آیه در کتاب مقدس در مورد موضوع مهم تثلیث نیامده است؟» و در ادامه اضافه می کنید که: البته اگر این سؤال را از هر شخص مسیحی بپرسید، می گوید در کتاب مقدس آمده که «بروید و امت ها را به نام پدر، پسر و روح القدس شاگرد سازید». اما این دلالت بر تثلیث نمی کند و فقط سه اسم را در کنار هم آورده است. مثل این که بگویند: «بروید و به نام امیر المؤمنین علیه اسلام، حضرت زهرا سلام الله علیها و پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در فلان شهر دین اسلام را تبلیغ کنید». آیا مفهومش این است که این سه شخصیت بزرگوار، یکی هستند و سه اُقنوم هستند از یک خدا؟! خیر، آن جمله، اصلاً ربطی به این مفهوم ندارد. بنا بر این، در کتاب مقدس حتی یک آیه هم در تأیید تثلیث نیامده است.

در واقع، شما همراه با مطرح کردن سؤال خود، جواب احتمالی کشیش ها را هم بیان کرده و به آن پاسخ داده اید.

همچنین، یک سری منابع (کتاب، نرم افزار، سایت اینترنتی، برنامه های تلفن همراه و ...) را هم به آن فرد معرفی کنید تا بتواند برای مشاهده پاسخ شبهات به آنها مراجعه کند. ضمناً تعدادی از ترفندها و مغالطات را به او یاد بدهید تا فریب نخورد و مثلاً بداند که مغالطه «پهلوان پنبه» یعنی چه؛ دور چیست؛ تسلسل به چه معناست و ... . لازمه آموزش دادن این مغالطات این است که ابتدا خود شما آنها را فراگرفته باشید. البته ممکن است شما به همه این موارد مسلط نباشید. اشکالی هم ندارد. آن مقدار را که می توانید، یاد بگیرید و در همان حد سعی کنید به دوست خود کمک نمایید[2].

مسأله دیگری که به عنوان نکته پایان بخش در پاسخ به این سؤال مطرح می کنیم، این است که اگر شخصی به شما گفت که من مسیحی شده ام، یا اگر یک نفر به شما گفت فلانی مسیحی شده است، شما سخن او را تلقی بر این نکنید که او حقیقتاً مسیحی شده است؛ حتی اگر با شور و حرارت در حال دفاع از مسیحیت باشد.

این نکته بسیار مهمی است. بعضی از افراد به محض این که از یک فرد، کوچک ترین حرکتی را در جهت مخالف ببینند، به او می گویند: «تو مسیحی شده ای و اسلام را قبول نداری»! این روش بسیار غلطی است. ما نباید آن فرد را به عنوان یک مسیحی تلقی کنیم. پیش فرض ذهنی ما در هنگام گفتگو با فردی که مسیحی شده، باید این باشد که او هنوز مسلمان است.

درست است که او دارد شبهات مسیحیت را مطرح می کند؛ تحت فرهنگ مسیحیت بحث می کند و از مسیحیت تأثیر گرفته است؛ اما پیش فرض ذهنی شما این نباشد که او از دست رفته و مسیحی شده است. بلکه او را همچنان در این طرف خاکریز و در جبهه خودتان ببینید. او شخصی از جبهه خودی است که تیری به پایش اصابت کرده؛ شما مشغول مداوایش هستید و راهکارهایی را برای این درمان، پیاده می کنید.

 [1]  بعضی از این موارد را در دوره مجازی شبهه شناسی مطرح کرده ایم و در دوره مجازی اسلام و مسیحیت مقایسه ای هم به صورت مفصل تر بیان خواهیم کرد.

[2]  البته کسانی که بر این مسائل مسلط نیستند، می توانند با شرکت در دوره هایی که ما داریم، مانند دوره «اسلام و مسیحیت مقایسه ای»، «راهنمای مقایسه ای ایمان» و «شبهه شناسی» شرکت کنند و نکات و ترفندهای لازم را برای راهنمایی افراد به سمت ایمان به خوبی یاد بگیرند.
طبقه بندی: هدایت، مسیحیت، اسلام،
برچسب ها: سؤال نقضی، دفع دخل مقدر، شبهات،
دنبالک ها: روش کمک به دوستی که مسیحی شده (بخش اول)، کلاس شبهه شناسی، کلاس اسلام و مسیحیت مقایسه ای، کلاس راهنمای مقایسه ای ایمان،

اشتراک و ارسال مطلب به:

[ دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 ] [ 11:58 ب.ظ ] [ خ توکلیان ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
در این وبلاگ شما با آموزش‌هایی درباره این که چگونه یک مسلمان و شیعه شوید، آشنا خواهید شد. شما حتی اگر مسلمان و شیعه هستید و در این زمینه سوال یا نظراتی دارید، دیدگاه‌های خود را برای ما بنویسید تا در ثواب تکمیل کردن این آموزش‌ها شریک باشید. دست شما را برای هر گونه همکاری می‌فشاریم.
ای دی ارتباط با ما در تلگرام:
@Adyan_mazaheb
دوره های آموزشی و رایگان ما به صورت مجازی:
www.channel313.ir
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نظر سنجی
شما چقدر با اسلام آشنا هستید؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب