تبلیغات
چگونه مسلمان وشیعه شوم؟

چگونه مسلمان وشیعه شوم؟
آموزش گام به گام اسلام به زبان ساده برای غیر شیعیان

سؤال:

اگر بخواهیم به شخصی که در عقایدش تردیدهای جدی ایجاد شده، بگوییم در زمینه ادیان تحقیق کند، چه روشی را به او پیشنهاد کنیم و بهترین روش تحقیق برای این که بتواند دین درستی را انتخاب کند، چیست؟


روش صحیح تحقیق در زمینه ادیان (بخش اول)


ادامه پاسخ:

4- در پژوهش ادیان باید آموزه های اصیل ادیان را از گزارش های تاریخی صحیح و متواتر دریافت کرد. سایر گزارش های تاریخی مانند اخبار آحاد، گزارش های تاریخی جعلی،‌ گزارش های تاریخی بدون سند، گزارش های تاریخی مخالفان بدون بررسی صحت انتساب و ... اعتبار و ارزش بررسی ندارند. یکی از منابع شبهات امروزی که مانع یک گفتگوی ادیان سالم می شود،‌ این است که معمولاً مخالفان یک دین برای آشنا شدن با آن دین یا شناساندن آن به دیگران، به سراغ روایات سست و جعلی، خبرهای واحد غیر قابل اعتماد و گزارش های ضعیف تاریخی رفته و آنچه باب میلشان است و تصور می کنند که دین هدف باید آن گونه باشد، همان را از گزارش های دلخواه خود استخراج و به عنوان تصویر آن دین عرضه می کنند. به چنین کاری دین پژوهشی نمی گویند. گزارش هایی باید مورد استناد قرار گیرد که متواتر و بسیار معتبر باشد و حداقل نزد عقلای دین مقصد مورد پذیرش واقع شود.

هر دینی برای اثبات حقانیت خود باید از این گونه گزارش های متواتر و صحیح داشته باشد. اگر دینی گزارش و روایت تاریخی صحیح و متواتر نداشته باشد و نتواند گزارش های معتبری را به پژوهشگران عرضه کند، آموزه های اصیل آن دین در بررسی و تحلیل ها با چالش هایی جدی مواجه خواهند بود.

5- در پژوهش ادیان باید به منابع اصلی و اصیل دین هدف مراجعه کرد. به عنوان مثال در اسلام و مسیحیت هزاران کتاب در موضوعات دینی نوشته شده است. هم از حیث صرف وقت امکان مراجعه به این همه آثار وجود ندارد. هم از حیث بررسی و کشف نقطه نظرات واقعی یک دین، شخص پژوهشگر با مراجعه به آثار دست دوم، سوم و بعضاً پایین تر، گرفتار حب و بغض ها و تفسیرهای خاص و غلط از آموزه های اصلی آن دین می شود. لذا بهتر است که به منابع دست اول آن دین مراجعه کند. دقت کنید که منابع دست اول دیگران در مورد دین هدف نمی تواند ملاک واقع شود. مثلاً آن چه که در دایرة المعارف ها و دانش نامه های خارج از یک دین، درباره آموزه های آن دین گفته شده، ملاک نیست. نویسندگان این گونه منابع، بعضاً افرادی مشهور، اما غیر متخصص و یا دارای حب و بغض نسبت به دین مقصد هستند. لذا گزارش ها و قضاوت های آنها قابل اعتماد نیست. به عنوان مثال، برای فهم قران کریم دانش نامه لایدن منبع خوبی برای شناخت نیست. پژوهشگر باید مستقیماً به خود قرآن مراجعه کند. برای شناخت کتاب مقدس، نیز مسأله به همین صورت است. فهم مسائل کتاب مقدس را باید با مراجعه به خود این کتاب به دست آورد.

6- در پژوهش ادیان برای به دست آوردن شناخت خوب و عمیق از یک دین خاص، مراجعه پژوهشگر باید کامل و بی نقص باشد. مثلاً مراجعه به یک بخش از منبع دین هدف و بی اطلاعی از سایر بخش های منبع مزبور سبب فهم ناقص و نادرست خواهد شد. مانند این که شخصی لا اله را بفهمد و از الا الله غفلت کند.

علاوه بر این، جامعیت پژوهشگر ادیان باید از حیث گستردگی ادیان نیز وجود داشته باشد. یعنی در پژوهش خود، مسیحیت، اسلام، یهودیت، بودیسم و ... همه را به صورت جامع بررسی کند. اگر یک پژوهشگر ادیان که مثلاً مسلمان است، در پژوهش خود سایر ادیان را بررسی کند اما در زمینه اسلام خودش آگاهی کافی نداشته باشد، پژوهش وی ارزش و اعتبار کافی را ندارد. چرا که از اطلاعات کافی بهره مند نیست تا بتواند در ارزیابی خود،‌ به صورت تطبیقی مقایسه درستی را انجام دهد و لذا یک سویه قضاوت خواهد کرد.

7- در پژوهش ادیان، پژوهشگر باید بررسی کند که منابع دست اول آن دین، چه آثاری هستند و همه آن ها را مبنا قرار دهد. به عنوان مثال در اسلام، منابع دست اول قرآن کریم و حدیث صحیح هر دو با هم هستند. لذا مراجعه به یکی و رها کردن دیگری، فهم و پژوهش شخص را دچار اشکال می کند. چرا که قرآن کلیات را بیان می کند و جزئیات و تفاسیر مربوط به قرآن توسط راسخون در علم، در روایات صحیح بیان شده است. همه مسلمانان جهان اتفاق نظر دارند که بر اساس حدیث متواتر ثقلین، اسلام دو منبع دست اول دارد: کتاب الله و عترتی (روایات صحیح).

به عنوان مثالی دیگر، در مسیحیت کسی که می خواهد در زمینه مسیحیت کاتولیک پژوهش کند، نمی تواند صرفاً به کتاب مقدس (عهدین) بپردازد. بلکه مصوبات شوراهای کلیسایی را هم باید به عنوان یکی از منابع دست اول مسیحیت کاتولیک، مبنای نقد و بررسی خود قرار دهد.

 

ادامه دارد ...


روش صحیح تحقیق در زمینه ادیان (بخش سوم: پژوهش بر اساس یقینیات و به دور از پیش داوری و هوی و هوس)

طبقه بندی: هدایت، دین شناسی،
برچسب ها: تحقیق، ادیان، گزارش های تاریخی صحیح و متواتر، منابع اصیل، شناخت عمیق و جامع،
دنبالک ها: روش صحیح تحقیق در زمینه ادیان (بخش اول)، روش صحیح تحقیق در زمینه ادیان (بخش سوم: پژوهش بر اساس یقینیات و به دور از پیش داوری و هوی و هوس)،

اشتراک و ارسال مطلب به:

[ یکشنبه 20 فروردین 1396 ] [ 12:00 ق.ظ ] [ خ توکلیان ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
در این وبلاگ شما با آموزش‌هایی درباره این که چگونه یک مسلمان و شیعه شوید، آشنا خواهید شد. شما حتی اگر مسلمان و شیعه هستید و در این زمینه سوال یا نظراتی دارید، دیدگاه‌های خود را برای ما بنویسید تا در ثواب تکمیل کردن این آموزش‌ها شریک باشید. دست شما را برای هر گونه همکاری می‌فشاریم.
ای دی ارتباط با ما در تلگرام:
@Adyan_mazaheb
دوره های آموزشی و رایگان ما به صورت مجازی:
www.channel313.ir
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نظر سنجی
شما چقدر با اسلام آشنا هستید؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب