تبلیغات
چگونه مسلمان وشیعه شوم؟

چگونه مسلمان وشیعه شوم؟
آموزش گام به گام اسلام به زبان ساده برای غیر شیعیان

سؤال:

اگر بخواهیم به شخصی که در عقایدش تردیدهای جدی ایجاد شده، بگوییم در زمینه ادیان تحقیق کند، چه روشی را به او پیشنهاد کنیم و بهترین روش تحقیق برای این که بتواند دین درستی را انتخاب کند، چیست؟


پاسخ:

باید به این نکته توجه داشته باشید که مرحله انتخاب و پژوهش در دین، پس از مرحله اثبات خداست. یعنی کسی که خداوند متعال برایش به اثبات رسیده است و در وجود ذات مبارک او یقین دارد، اکنون باید اندیشه خود را تکمیل کند و از میان ادیان موجود، با روشی درست، بهترین را برگزیند. بدیهی است که با اعتقاد به خدا، بسیاری از مکاتب و ادیان که به خداوند اعتقادی ندارند یا به جای خداوند، خدایان و بت های گوناگون را می پرستند، خود به خود از دایره پژوهش حذف خواهند شد.

با لحاظ نکته ای که عرض شد، در پژوهش درباره یک دین برای این که خودمان بتوانیم به نتیجه درستی برسیم یا روش صحیح را به دیگران توصیه کنیم، باید به نکات کلی زیر توجه داشته باشیم:

1- در زمینه پژوهش در تمام ادیان باید حساب پیروان دین مورد پژوهش و آموزه های آن دین را از هم جدا کرد. اگر کسی که پژوهش می کند، بخواهد مبنای پژوهش خود را رفتار و دیدگاه های پیروان یک دین قرار دهد، پژوهش او دچار آسیب هایی خواهد شد. به عنوان مثال در کشوری که یکی از ادیان مسیحیت، اسلام، یهودیت، بودیسم، سیکیسم و ... در اقلیت هستند، پیروان دین هدف، معمولاً سعی می کنند رفتاری کاملاً متفاوت و خوب از خود به نمایش بگذارند؛ حتی فراتر از آنچه سفارش دین آنان است. اما بیشتر پیروان ادیان در کشوری که در اقلیت نیستند، حتی نسبت به انجام آموزه های معمولی دین خود نیز تعهد و تقید لازم را ندارند. لذا بسیار پیش می آید که آموزه های یک دین با آنچه در دیدگاه ها و رفتارهای پیروان همان دین وجود دارد، منطبق نیست. بر همین اساس باید مبنای پژوهش را آموزه های ادیان دانست نه دیدگاه ها و رفتارهای پیروان ادیان. در این جا تذکر این نکته لازم است که دیدگاه ها و رفتارهای رهبران اصلی و بنیان گذاران یک دین (و نه حتی حاکمان و پادشاهان غیر رهبر و غیر مؤسس)، در زمره آموزه های آن دین به حساب می آید.

2- در پژوهش ادیان، اکثریت و اقلیت اعتقادی نمی تواند مبنای درست یا نادرست بودن و حقانیت یا عدم حقانیت یک دین به حساب بیاید. به عنوان مثال نمی توان گفت چون مسیحیان در اکثریت هستند، بر حق هستند یا چون شیعیان نسبت به اهل سنت در اقلیت هستند، بر باطل اند. بنا بر این در بررسی یک دین، میزان پیروان مبنای بطلان یا حقانیت نیست. ممکن است یک رویداد سیاسی سبب تسلط نا به جای اکثریت باطل بر اقلیت حق شده باشد و عکس آن نیز ممکن است. یعنی یک رویداد سیاسی ممکن است سبب تسلط اکثریت حق بر اقلیت باطل شده باشد. لذا فقط باید اصل آموزه ها و اندیشه های بنیادین یک دین مورد بررسی قرار گیرد نه کثرت و قلت آنان.

3- در پژوهش ادیان آیین ها و شعائر هر اندازه هم زیبا یا زشت باشند نمی توانند مبنای درستی یا نادرستی یک مکتب دینی قرار بگیرند. حداکثر این است که آیین های مزبور می توانند شخص پژوهشگر را به اصل آموزه های موجود در آن دین راهنمایی کنند. مشکل آیین ها در ادیان این است که غالباً آمیخته با رسوم و فرهنگ های قومی هستند و بیشتر آیین ها تصویری متفاوت از آن چیزی دارند که در آموزه های اصیل دین هدف ذکر شده است. به عنوان مثال، آیین عاشورا در هر کشوری متفاوت از کشور دیگر برگزار می شود. لذا برای قضاوت در مورد اسلام، زنجیرزنی، راه رفتن از روی ذغال، قمه زنی و ... یا برای قضاوت در مورد مسیحیت، غسل تعمید در آب منجمد، پرش از روی کودکان، بد یمنی عطسه گربه سیاه و ... نمی تواند مبنا و ملاک باشد.

 

ادامه دارد ...


روش صحیح تحقیق در زمینه ادیان (بخش دوم: انتخاب صحیح منابع، اخبار و گزارش های تاریخی)

 روش صحیح تحقیق در زمینه ادیان (بخش سوم: پژوهش بر اساس یقینیات و به دور از پیش داوری و هوی و هوس)

طبقه بندی: هدایت، دین شناسی،
برچسب ها: تحقیق، ادیان، رفتار پیروان، اکثریت، اقلیت، آیین ها و شعائر،
دنبالک ها: روش صحیح تحقیق در زمینه ادیان (بخش دوم: انتخاب صحیح منابع، اخبار و گزارش های تاریخی)،

اشتراک و ارسال مطلب به:

[ پنجشنبه 17 فروردین 1396 ] [ 08:16 ق.ظ ] [ خ توکلیان ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
در این وبلاگ شما با آموزش‌هایی درباره این که چگونه یک مسلمان و شیعه شوید، آشنا خواهید شد. شما حتی اگر مسلمان و شیعه هستید و در این زمینه سوال یا نظراتی دارید، دیدگاه‌های خود را برای ما بنویسید تا در ثواب تکمیل کردن این آموزش‌ها شریک باشید. دست شما را برای هر گونه همکاری می‌فشاریم.
ای دی ارتباط با ما در تلگرام:
@Adyan_mazaheb
دوره های آموزشی و رایگان ما به صورت مجازی:
www.channel313.ir
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نظر سنجی
شما چقدر با اسلام آشنا هستید؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب