تبلیغات
چگونه مسلمان وشیعه شوم؟

چگونه مسلمان وشیعه شوم؟
آموزش گام به گام اسلام به زبان ساده برای غیر شیعیان
سؤال:
آیا همه کسانی که به اسم خداناباوری فعالیت کرده و در فضای مجازی بحث می کنند، واقعاً خدا ناباور هستند؟ وقتی با بعضی از این ها گفتگو می شود هیچ تأثیری بر آنها نداشته و گویا که عمدا دلشان می خواهد مخالفت کنند. بعضی از این افراد هم گویی که هم خدا را قبول دارند و هم قبول ندارند. آیا حساب این ها را هم باید با آتئیست ها یکی دانست؟

پاسخ:
در مقام گفتگو و هدایتگری، هیچ وقت این موضوع را مد نظر خود قرار ندهید که طرف مقابل شما یک کافر است. بله طبق آیات قرآن، انکار کننده آیات الهی را نباید به عنوان دوست خود بگیرید و به او اعتماد کنید؛ ولی شما او را یک انسان ببینید که به شما و کمکتان نیاز دارد؛ هر چند که به شما هم توهین کرده و بد و بیراه بگوید.
تشخیص این که آیا این شخص از لحاظ شرعی کافر محسوب می شود یا خیر، وظیفه ما نیست. وظیفه حاکم شرع و حکومت است. با این ظواهر دنیای مجازی نمی توان کسی را محکوم به کفر کرد. ما باید همه این افراد را انسان هایی ببینیم که به کمک اعتقادی ما نیاز دارند.
امام علی علیه السلام در نامه 53 در نهج البلاغه، به مالک اشتر می فرمایند:‌ انسان ها دو دسته اند:
«... فَإِنَّهُمْ صِنْفَانِ إِمَّا أَخٌ لَكَ فِی الدِّینِ وَ إِمَّا نَظِیرٌ لَكَ فِی الْخَلْقِ ...»
مردم دو دسته اند: دسته اى برادر دینى تو و دسته دیگر همانند تو در آفرینش مى باشند.

ما در امر هدایتگری خود، همگان را باید انسان ببینیم. جالب این جاست که امام علی علیه السلام در ادامه همین عبارات می فرمایند:
«... یَفْرُطُ مِنْهُمُ الزَّلَلُ وَ تَعْرِضُ لَهُمُ الْعِلَلُ وَ یُؤْتَى عَلَى أَیْدِیهِمْ فِی الْعَمْدِ وَ الْخَطَإِ فَأَعْطِهِمْ مِنْ عَفْوِكَ وَ صَفْحِكَ مِثْلَ الَّذِی تُحِبُّ وَ تَرْضَى أَنْ یُعْطِیَكَ اللَّهُ مِنْ عَفْوِهِ وَ صَفْحِهِ ...»
اگر گناهى از آنان سر مى زند یا علت هایى بر آنان عارض مى شود، یا خواسته و ناخواسته، اشتباهى مرتكب مى گردند، آنان را ببخشاى و بر آنان آسان گیر؛ آن گونه كه دوست دارى خدا تو را ببخشاید و بر تو آسان گیرد.

بنا بر این اگر شما با کسانی که در جبهه خداناباوران هستند گفتگو می کنید، مبنای این گفتگو را کینه، انتقام جویی و دشمنی قرار ندهید. و البته گفتگوی خود را بر مبنای به دوستی گرفتن و تبعیت از آنان هم بنا نکنید. بلکه مبنای گفتگوی شما این باشد که می خواهید فردی را هدایت کنید که یکی از آفریده های خداست. او هم انسان است. بنده ای از بندگان خداست که دچار غفلت شده و به بیراهه رفته است. کسی است که به کمک شما نیاز دارد. لذا دلسوزانه به او کمک کنید. حال این که او اهل بهشت است یا جهنم به ما ارتباطی ندارد. این را خداوند قضاوت خواهد کرد. «... وَ هُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِینَ» (انعام: 117). ما واقعاً نمی دانیم.
مشکلی که وجود دارد این است که ما همیشه به دنبال نتیجه هستیم. لذا وقتی می خواهیم با یک نفر در جبهه خداناباوران گفتگو کنیم، به این فکر می کنیم که بالاخره او هدایت شد یا نه و آیا بهشتی شد یا هنوز جهنمی است. در حالی که این روش غلطی است. به جای این کار باید به وظیفه خود فکر کنیم. ما وظیفه ای داریم و باید به این وظیفه عمل کنیم. اما نتیجه اش با ما نیست؛ با خداست.
گاهی دیده ایم که دوستانی که با اهالی جبهه خداناباور بحث و گفتگو می کنند، آرامش خود را از دست می دهند. حرص می خورند؛ غمگین می شوند و غصه می خورند که چرا این همه با فلان شخص صحبت کردم؛ اما او باز هم به سر جای اول برگشته و گویی سخنانم هیچ تأثیری نداشته است. لذا نا امید شده و دیگر وظیفه خود را رها می کنند. دلیل چنین رویکردی این است که این دوستان به نتیجه عمل فکر می کنند نه به وظیفه ای که بر عهده دارند. خداوند متعال می فرماید‌ برخی از خداناباوران بدی عملشان، در نظرشان آراسته شده و خوب جلوه می کند، لذا حرف شما را نمی پذیرند. شما غصه نخورید. خداوند هر کس را که بخواهد، هدایت می کند. اما باید از خدا بخواهیم که واسطه کاشتن این بذر هدایت ما باشیم و این توفیق را خداوند متعال به ما ببخشد:
«أَفَمَن زُیِّنَ لَهُ سُوءُ عَمَلِهِ فَرَآهُ حَسَناً فَإِنَّ اللَّهَ یُضِلُّ مَن یَشَاءُ وَیَهْدِی مَن یَشَاءُ فَلَا تَذْهَبْ نَفْسُكَ عَلَیْهِمْ حَسَرَاتٍ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ بِمَا یَصْنَعُونَ» (فاطر: ٨)  
آیا کسی که عمل بدش برای او آراسته شده و آن را خوب و زیبا می‌بیند (همانند کسی است که واقع را آنچنان که هست می‌یابد)؟! خداوند هر کس را بخواهد گمراه می سازد و هر کس را بخواهد هدایت می‌کند. پس جانت به خاطر شدّت تأسف بر آنان از دست نرود. خداوند به آنچه انجام می‌دهند داناست!
حقیقت این است تمام کسانی که در جبهه خداناباوری و آتئیسم به روی خداباوران شمشیر می کشند، واقعاً کافر و خداستیز نیستند. در خیلی از موارد هم ما نمی توانیم تشخیص دهیم و این خداوند است که به قلوب انسان ها آگاه است:
«وَ رَبُّكَ یَعْلَمُ مَا تُكِنُّ صُدُورُهُمْ وَ مَا یُعْلِنُونَ» (القصص: ٦٩)
و پروردگار تو می داند آنچه را که سینه هایشان پنهان می دارد و آنچه را آشکار می‌سازند!

در یک تقسیم بندی ساده، کسانی را که در جبهه خداناباوری علیه ادیان فعالیت می کنند، می توان به گروه های زیر تقسیم کرد:
الف) کسانی که واقعاً کافرند؛ جبهه کفر را مدیریت می کنند و با ایجاد اجتماعات مجازی در پی گسترش خداناباوری و آتئیسم هستند.

ب) کسانی که از پیروان جریانات انحرافی دیگر هستند؛ اما اطلاعات کافی برای گفتگو ندارند. لذا خود را در پشت نقاب خداناباوری پنهان می کنند. در این زمینه می توان به برخی از بهائیان، ملی گراها و ... اشاره کرد که مدیریت تعدادی از اجتماعات مجازی را بر عهده دارند. انگیزه اینان از چنین کاری، ضربه زدن به اسلام و تضعیف آن است و برایشان تفاوتی ندارد که این ضربه، از ناحیه آتئیسم وارد شود یا بهائیت و ... . لذا جبهه ای را برای جنگ اعتقادی و تقابل با باورهای اسلامی (و علی الخصوص، شیعی) ایجاد می کنند و در این جبهه، از هر ناحیه ای که به این اعتقادات ضربه وارد شود، آن را به نفع خود تلقی می کنند. از آن جایی که جبهه خداناباوری مانند سایر جریانات محدودیت خاصی ندارند، لذا از تمام ظرفیت آن می توانند علیه خدا و مقدسات استفاده کنند. به همین دلیل نقاب آتئیسم در جنگ علیه اسلام و به ویژه اسلام ناب، بسیار مورد علاقه جریانات ضد اسلامی و ضد شیعی است.

ج) کسانی که هر جا بوی پول و دنیا به مشام برسد، آنجا حضور دارند و هیچ موضوع دیگری هم برایشان مهم نیست. بسیاری از این افراد، از حیث اعتقادی، با آنان همراه و هم کیش نیستند. اما در قبال مبلغی که از مدیر یک صفحه اجتماعی یا کانال ضد دین دریافت می کنند، حاضرند برای آنها کار تبلیغاتی انجام دهند.
   
د) کسانی که با هدف اخذ پناهندگی در جبهه خداناباوری تلاش می کنند. این افراد، بعضاً با وجود علایق مذهبی، تن به چنین کار می دهند و در بسیاری از موارد هم به هدف مطلوب خود دست نمی یابند. این دسته از افراد را نباید دشمن تلقی کرد. این ها نیاز به حمایت دارند. نیاز دارند که وجدانشان را بیدار کنید.


هـ) کسانی که برای تحقیق در اعتقادات خود به این اجتماعات پیوسته اند و به دنبال یافتن نقاط ضعف و قوت عقاید خود می گردند. آنها غافلند که روش و محل تحقیق خود را اشتباه انتخاب کرده اند. زیرا آنچه در این اجتماعات عرضه می شود، آکنده از فریب و دروغ و شبهه است نه حقیقت و صداقت.
 
و) برخی از کسانی که در اجتماعات خداناباوری حضور دارند، از سر شگفتی از این گونه مکان ها سر در آورده اند. خداناباوران و آتئیست ها با توجه به دیدگاه ماتریالیستی و مادی گرایی صرفی که دارند، به پیشرفت های دنیوی و مادی خود خیلی می نازند. بسیار شده که تصاویری را به صورت مقایسه ای از فقر و تنگدستی خداباوران قرار می دهند و در مقابل تصاویری دال بر ثروت و آرامش خداناباوران. سپس قضاوت می کنند که دین نمی تواند سعادت دنیا را فراهم آورد. افرادی هم هستند که این جلوه های ظاهری دنیوی برایشان جالب است و با حسرت به تماشای کلیپ ها و تصاویر آنان می نشینند. خداوند در قرآن کریم می فرماید:
«وَ لَا تُعْجِبْكَ أَمْوَالُهُمْ وَ أَوْلَادُهُمْ إِنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ أَن یُعَذِّبَهُم بِهَا فِی الدُّنْیَا وَ تَزْهَقَ أَنفُسُهُمْ وَ هُمْ كَافِرُونَ» (التوبة: ٨٥) 
مبادا اموال و فرزندانشان، مایه شگفتی تو گردد! (این برای آنها نعمت نیست؛ بلکه) خدا می خواهد آنها را به این وسیله در دنیا عذاب کند، و جانشان برآید در حالی که کافرند!

به این سنت، سنت امهال خداوند می گویند.
 
ز) گروهی از اعضای اجتماعات خداناباوری کسانی هستند که از سر تصادف با این اجتماعات آشنا شده اند و محض کنجکاوی در این جمع ها حضور دارند. این افراد نسبت به آنچه خداناباوران می گویند، اعتمادی ندارند و در عین حال، نسبت به عقاید خود نیز تعصبی ندارند. این ها افرادی بی تفاوت هستند که صرفاً محض تماشا در جمعی حضور یافته اند. در این باره پیش تر در جواب سؤالات قبل نکاتی را تقدیم کردیم. گفتیم که صرف حضور در این گونه اجتماعات، سبب می شود تا خداناباوران ما را در زمره آمار جمعیتی خود به حساب آورده و از آن برای جذب افراد جدید استفاده می کنند. خداوند در قرآن کریم می فرماید وقتی در چنین اجتماعاتی قرار گرفتید که آیات الهی انکار می شود، آن را ترک کنید.
 
ح) افراد دلسوزی که در اجتماعات خداناباوران عضو می شوند و با دین پیام های آنان، پیوسته در غصه و تلاطم به سر می برند و از عمق وجود می سوزند که چرا این افراد فعالند و علیه دین تلاش می کنند. این عزیزان بدون هیچ سودی، تنها رنج می برند و آرامش روحی خود را از دست می دهند.
 
ط) عده ای نیز با قصد رصد اجتماعات ضد دین، در آنها حضور می یابند و پیوسته نیز گزارش هایی را از جدیدترین فعالیت های خداناباوران به اساتید و متخصصین مربوطه ارائه می کنند. خوب است این افراد بدانند که اساتید مربوطه، غالباً در جریان این فعالیت ها هستند. بنا بر این، چنین رصدهایی از جانب آنها، تنها موجب بالا رفتن بازدید مطالب و افزایش اعضای آن اجتماعات می شود.
 
علاوه بر این ها افراد و گروه های دیگری هم هستند که در این گونه جمع ها حضور دارند. بنا بر این، در گفتگوهایی که در اجتماعات خداناباوران در فضاهای مجازی داریم، باید بدانیم که همه این افراد، معاند و ستیزه جو و در دسته کافران هدایت ناپذیر نیستند. لذا هم قضاوت ما و هم زبان گفتگو، روش و محتوای سخن ما باید با توجه به نوع مخاطب باشد تا تأثیر گذاری بهتری را به ارمغان بیاورد.طبقه بندی: هدایت، آتئیسم،
دنبالک ها: حضور در جلسات و گروه های خداناباوران، تبلیغ برای خداناباوران در ازای کسب منافع مادی، جستجوی حقیقت و هدایت در جوامع ضد دین!، دلسوزی و رصد گروه های آتئیستی از سوی افراد غیر متخصص،

اشتراک و ارسال مطلب به:

[ یکشنبه 29 اسفند 1395 ] [ 11:00 ب.ظ ] [ خ توکلیان ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
در این وبلاگ شما با آموزش‌هایی درباره این که چگونه یک مسلمان و شیعه شوید، آشنا خواهید شد. شما حتی اگر مسلمان و شیعه هستید و در این زمینه سوال یا نظراتی دارید، دیدگاه‌های خود را برای ما بنویسید تا در ثواب تکمیل کردن این آموزش‌ها شریک باشید. دست شما را برای هر گونه همکاری می‌فشاریم.
ای دی ارتباط با ما در تلگرام:
@Adyan_mazaheb
دوره های آموزشی و رایگان ما به صورت مجازی:
www.channel313.ir
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نظر سنجی
شما چقدر با اسلام آشنا هستید؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب