تبلیغات
چگونه مسلمان وشیعه شوم؟

چگونه مسلمان وشیعه شوم؟
آموزش گام به گام اسلام به زبان ساده برای غیر شیعیان

سؤال:
آتئیست ها و خداناباوران پدیده های مختلف را از دریچه علم نگاه می کنند. این کار چه اشکالی دارد که بسیاری از مذهبی ها با آن مخالف اند؟ چرا نباید از خرافه دوری کنیم و حقایق علمی را بپذیریم؟ آتئیست ها می گویند مسلمانان از علم دوری می کنند و بیشتر به خرافه علاقه دارند.

پاسخ:
اتفاقاً علمی نگریستن پدیده ها از نگاه دین اسلام امر پسندیده ای است. اصلاً یکی از ویژگی های اساسی و مشهور قرآن کریم، اعجاز علمی آن است. پژوهشگران به بیش از 300 اعجاز علمی در قرآن استناد می کنند. قرآن کریم و روایات صحیح اسلامی بارها خداباوران را به علم آموزی توصیه می کنند. علم یکی از امور مقدس در اسلام به شمار می رود.
 قرآن کریم می فرماید:
«... قُلْ هَلْ یَسْتَوِی الَّذِینَ یَعْلَمُونَ وَ الَّذِینَ لَا یَعْلَمُونَ إِنَّمَا یَتَذَكَّرُ أُولُو الْأَلْبَابِ ...» (الزمر: ٩)
بگو: «آیا کسانی که می دانند با کسانی که نمی دانند، یکسانند؟! تنها خردمندان متذکر می شوند!»
حدود یک چهارم آیات قرآن کریم درباره علم و دانش است. در مجموع، آیات قرآن درباره علم را می توان به چهار دسته به شرح زیر تقسیم نمود:
•    آیاتی که درباره علم الهی است.
•    آیاتی که درباره علم پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم و سایر پیامبران علیهم السلام است.
•    آیاتی که در تبیین اهمیت و ارزش علم و دانش است.
•    آیاتی که واژه علم به صراحت در آنها نیامده؛ اما مفهوماً در باب علم است و بر آن تطبیق می کند.
در روایات نیز سفارش های فراوانی نسبت به علم و علم آموزی وجود دارد. موضوع علم در روایات اسلامی آن قدر برجسته و مهم است که در منابع روایی معمولاً یک باب و فصل با عنوان «باب وجوب طلب العلم» وجود دارد. به عنوان مثال، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در حدیثی می فرمایند:

 

«طلب العلم فریضة علی کل مسلم و مسلمة[1]»

جست و جو و تحصیل علم بر هر مرد و زن مسلمانی فرض و واجب است.

 

همین امر سبب شده تا مسلمانان از دیرباز به دنبال علم باشند و علم صرف نظر از فوایدی که دارد، برایشان مقدس باشد.

از سوی دیگر می دانیم که قرن ها مسیحیت بر کشورهای مختلف دنیا حاکم بوده است. در کتاب مقدس یعنی عهد عتیق و عهد جدید، متأسفانه آیات و گزاره هایی وجود دارد که با فَکت ها و قوانین علمی، تعارضات بسیاری دارد. از این دست آیات در قرآن کریم پیدا نمی شود؛ اما در کتاب مقدس فراوان است. از جمله مشهورترین این موارد می توان به نظریه زمین مرکزی اشاره کرد. بر اساس این نظریه که بیش از ده آیه کتاب مقدس آن را مطرح می کنند، زمین مرکز عالم تصور می شود که ثابت است و خورشید به دور آن می گردد. اسناد تاریخی فراوانی وجود دارد که دانشمندان مسیحی همچون کوپرنیک، با بررسی آثار دانشمندان مسلمانی مانند ابوریحان بیرونی، دیدگاه کروی بودن را آموخته و در جامعه خود مطرح کردند. اما کلیسا و رهبران مسیحی با جدیت به مخالفت با امثال کوپرنیک پرداختند؛ به طوری که وقتی بعد از او، گالیله این نظریه را به شکل علنی تر مطرح کرد، توسط کلیسا محاکمه شد و برای گریختن از حکم اعدام، مجبور شد نظریه ثابت نبودن زمین و گردش آن را پس بگیرد. به نظر شما این نظریه چه اشکالی داشت که وقتی گالیله آن را مطرح کرد، محاکمه شد؟ اشکال در این جا بود که کتاب مقدس نظری را خلاف یک فکت و واقعیت علمی مطرح می کرد (مانند آنچه کوپرنیک و گالیله و بیرونی می اندیشیدند). در حالی که قرآن کریم با حقایق علمی سازگار است و در این باره می فرماید:

«وَ هُوَ الَّذِی خَلَقَ اللَّیْلَ وَ النَّهَارَ وَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ كُلٌّ فِی فَلَكٍ یَسْبَحُونَ» (الأنبیاء: ٣٣)

او کسی است که شب و روز و خورشید و ماه را آفرید. هر یک در مداری در حرکتند!

 

وقتی که در کتاب مقدس خرافه هایی مانند ثابت بودن زمین[2]، مربع و چهار گوش بودن زمین[3] و ... وجود داشت، با رشد فزاینده علم در کشورهای غربی، پیدایش فکت ها و بدیهیات علمی و ... بسیاری از افراد به تعارض میان علم و دین رسیدند. این تعارض تنها در کتاب مقدس وجود داشت. همین باعث شد تا بسیاری از مسیحیان به سمت آتئیسم و خداناباوری گرایش پیدا کنند.

از طرف دیگر با رشد سیاست های استعماری و استکباری به ویژه در دوران معاصر، غرب برای مبارزه با اسلام تلاش کرد تا از تمام ظرفیت خود استفاده کند. یکی از این ظرفیت ها، انداختن چالش های موجود در دامنه جغرافیایی خود به دامن اسلام است. از جمله این ظرفیت ها در تهاجم فرهنگی برنامه ریزی شده غرب، همین آتئیسم و خداناباوری است. در حقیقت خداناباوران با پیشینه ذهنی مخالفت و تعارض علم و دین که ره آورد مسیحیت است، به چالش با اسلام بر آمده اند. در حالی که اسلام اساساً در زمینه علم با مسیحیت از زمین تا آسمان متفاوت است. اما چون اطلاعات خداناباوران اندک است و درک درستی در اسلام شناسی ندارند، به روی اسلام نیز به مانند مسیحیت شمشیر می کشند. در این زمینه در روایات ضعیف و جعلی اسلامی نیز جستجو کرده، شواهدی را بر تأیید ادعای خود پیدا می کنند و استناداتی را یافته و بر اساس آن به قضاوت نسبت به دیدگاه اسلام می پردازند. بدین بیان که اسلام را دین خرافه تلقی می کنند که در برابر علم ایستاده است. در حالی که اساساً ماهیت اسلام با آنچه که مسیحیت (فعلی) به صورت خرافه در غرب عرضه کرده، متفاوت است.

مسأله دیگری که به این موضوع کمک می کند، قرائت های مختلف اسلامی است. اسلام در اندیشه مذاهب اربعه اهل سنت، با اندیشه مسیحیت (تحریف شده) بسیار نزدیک است. در صدر اسلام یهودیان و مسیحیانی بودند که مسلمان شدند. با مسأله منع حدیث توسط عمر بن خطاب، خلیفه دوم، تعدادی از شخصیت های برجسته از میان این تازه مسلمانان که به قصاصین مشهور بودند، اندیشه های خرافی تورات را در قالب روایات اسلامی در کوی و برزن ها برای مسلمانان تعریف می کردند. این قصه ها با عناوین مختلف به صورت روایت وارد منابع اسلامی، به ویژه منابع سیره و منابع تفسیری شد.

شیعیان به دلیل این که دیدگاه های خود را مستقیماً از اهل بیت و امامان معصوم علیهم السلام می گرفتند، این گونه روایات تازه مسلمانان را که در کلام پیامبر اسلام نیامده بود، با عنوان اسرائیلیات رد می کردند و هنوز نیز آن ها را خرافه دانسته و نمی پذیرند. اما اهل سنت به دلیل این که روایات مزبور را در کتاب های مهم خود همچون صحیح بخاری و صحیح مسلم (که آنها را در رتبه ای بعد از قرآن می دانند) مشاهده می کنند، این روایات را می پذیرند. یکی از راویان مهم اهل سنت ابوهریره است که شاگرد کعب الاحبار، عالم تازه مسلمان و معروف یهودی است. ابوهریره که تنها چهار سال پیش از وفات پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم مسلمان شده بود، 5374 روایت از پیامبر نقل کرده است. امام علی علیه السلام درباره ابوهریره می فرمایند: «إنَّ أکذَبَ الناس علی رسولِ الله أبوهرَیرَةِ الدوسی[4]» (حقیقتاً کسی که بیشترین دروغ را به رسول خدا نسبت داده است، ابوهریره از قبیله دوس است). در منابع اسلامی روایات فراوانی از این گونه افراد دیده می شوند که با علم تعارضات جدی دارند و تأیید کننده همان اندیشه های خرافی تورات هستند. مانند نظریه زمین مرکزی که هم از دیدگاه علم و هم از دیدگاه قرآن کریم و نیز روایات صحیح شیعه رد شده است.

نکته حاصل بعد از بیان توضیح فوق این است که بسیاری از خداناباوران و آتئیست ها در محیط های مجازی فارسی زبان، با شیعیان گفتگو می کنند؛ اما با مبانی اهل سنت. نسبت به اسلام ناب قضاوت می کنند؛ اما با روایاتی از اسرائیلیات و خرافه های توراتی. از جمله این موارد همان بحث اهمیت علم است. لذا این افراد در بستر دیدگاه های علمی کتاب مقدسی و توراتی، می خواهند اسلام اصیل را به چالش بکشند. نادرست بودن این روش، کاملاً مشخص است. آنها اساساً اسلام و دیدگاه آن را نسبت به علم نفهمیده اند.

مسأله دیگری که در این جا وجود دارد، این است که اگرچه آتئیست ها و خداناباوران، با ژست علمی بحث می کنند، اما خود آنها به جای علم از خرافه دفاع می کنند. به عنوان مثال می توان به فرضیه تکامل انواع و فرگشت داروین اشاره کرد. این فرضیه، علی رغم این که یک فکت علمی نیست، اما مورد توجه و دفاع خداناباوران قرار دارد.[1]  کلینی، محمد بن یعقوب، (1407). الکافی، مصحح، علی اکبر غفاری، تهران: دار الکتب الاسلامیه، ج 1، ص 30.

[2]  ربع مسکون نیز پایدار گردیده است و جنبش نخواهد خورد (مزامیر 93: 1).

   فرشتگان خود را بادها می‌گرداند و خادمان خود را آتش مشتعل؛ که زمین را بر اساسش استوار کرده، تا جنبش نخورد تا ابدالآباد. (مزامیر104: 4- 5)

[3]  و بعد از آن دیدم چهار فرشته، بر چهار گوشه زمین ایستاده ... (مکاشفه 7: 1).

   تا بیرون رود و امّت‌هایی را که در چهار زاویه جهانند، یعنی جوج و ماجوج را گمراه کند ... (مکاشفه 20: 8).

[4]  و قد روی عن علی علیه السلام أنّه قال: ألا إنّ إکذب النّاس، أو قال: أکذب الأحیاء، علی رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم أبوهریرة الدوسی (إبن أبی الحدید، عبد الحمید بن هبة الله، (1385 ه.ق.). شرح نهج البلاغة، قم: دار احیاء الکتب العربیة، ج 4، ص 68).طبقه بندی: آتئیسم، یهودیت، مسیحیت، اسلام،
برچسب ها: علم، دین، کتاب مقدس، اسرائیلیات، اسلام ناب،

اشتراک و ارسال مطلب به:

[ پنجشنبه 26 اسفند 1395 ] [ 11:00 ب.ظ ] [ خ توکلیان ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
در این وبلاگ شما با آموزش‌هایی درباره این که چگونه یک مسلمان و شیعه شوید، آشنا خواهید شد. شما حتی اگر مسلمان و شیعه هستید و در این زمینه سوال یا نظراتی دارید، دیدگاه‌های خود را برای ما بنویسید تا در ثواب تکمیل کردن این آموزش‌ها شریک باشید. دست شما را برای هر گونه همکاری می‌فشاریم.
ای دی ارتباط با ما در تلگرام:
@Adyan_mazaheb
دوره های آموزشی و رایگان ما به صورت مجازی:
www.channel313.ir
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نظر سنجی
شما چقدر با اسلام آشنا هستید؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب