تبلیغات
چگونه مسلمان وشیعه شوم؟

چگونه مسلمان وشیعه شوم؟
آموزش گام به گام اسلام به زبان ساده برای غیر شیعیان
سؤال:
آیا ما هم می توانیم در پاسخ به هتاکی، استهزاء و توهین های خداناباوران، آنان را مسخره کنیم؟ 

پاسخ:
به صورت معمول در گفتگوها و پاسخ به شبهات تمسخر جایز نیست. زیرا معمولاً خداناباورانی که شبهه افکنی می کنند، و لو از روی عناد، به دلیل آسیب هایی است که از رهگذر مسائل اجتماعی، سیاسی و ... دیده اند و نمی توانند بین عمل اشتباه یک مسلمان و آموزه های اسلام تفکیک قائل شوند. اگر این افراد در مسیر روشنگری قرار گیرند، امکان هدایتشان وجود دارد. اما در صورتی که پس از تمسخر کردن، با مقابله به مثل ما رو به رو شوند، به لجاجت می افتند و در حقیقت، تنفر آنها نه تنها رفع نخواهد شد، بلکه عمیق تر هم می شود. یکی از استراتژی های اصلی برنامه ریزان جنگ فرهنگی بین خداناباوری با خداباوران همین است که اجازه گفتگو ندهند و ادبیاتی را بر گفتگوها حاکم کنند که سرشار از تندخویی باشد تا به این ترتیب، امکان ایجاد ارتباط سالم با یک خداباور را از خداناباوران سلب کنند. باید این استراتژی آنها را با صبوری نقش بر آب کرد. 
اما در چهار موضع می توان به صورت مقابله به مثل این کار را، البته به نحوی متین و مؤدبانه انجام داد:
الف) در جایی که هم به عناد مخاطب خداناباور خود یقین داریم و هم می دانیم که وی برای تحت تأثیر قرار دادن سایر مخاطبانی که ناظر بر گفتگوی ما هستند، به تمسخر روی می آورد تا کسی سخن حق را نشنود. به عبارت دیگر، شخص فهمیده است که پاسخ ما منطقی است؛ اما برای این که کسی متوجه نشود، به تمسخر، استهزاء و آلوده کردن فضای بحث متوسل می شود.
در سوره هود آمده است که حضرت نوح علیه السلام در برابر كسانى كه او و پیروانش را به تمسخر گرفته بودند، گفتند: اگر ما را مسخره كنید، ما نیز شما را مسخره خواهیم كرد: «... اِن تَسخَروا مِنّا فَاِنّا نَسخَرُ مِنكُم كَما تَسخَرون» (هود: 38). برخى مفسران استهزاى نوح علیه السلام را به معناى حقیقى و دلیل بر جواز مقابله به مثل این عمل دانسته‌اند  (المیزان، ج‌10، ص‌225).
به عنوان مثال در جایی که نسبت به اولیای الهی توهین و تمسخر می کنند، می توان از روش شهید باقری استفاده کرد که وقتی با استاد خود در دانشگاه گفتگو می کرد و استادش بر الحاد خود و نظریه فرگشت و تصادفی بودند خلقت اصرار می ورزید، وی گفت: اشکالی ندارد استاد؛ ما که به اجداد خودمان ایمان داریم؛ نسبمان مشخص است و مطمئن هستیم اجدادمان همگی انسان بوده اند. اما اگر شما اصرار دارید که اجدادتان میمون بوده اند، مختارید.
ب) دومین جایی که مجاز است به استهزای طرف مقابل روی آورد، استهزاء‌ و افشای ماهیت سردمداران و شخصیت های اصلی و مهم مکاتب الحادی است. یعنی کسانی که با وجود دانستن حقیقت، با سرمایه گذاری فراوان، تلاش می کنند تا برای ایجاد اختلاف و شکاف در جامعه اسلامی، جوانان را به سمت نهیلیسم، باورهای پوچ و اندیشه های خرافی گرایش دهند. این گروه را می توان با تمام قوا و انواع روش ها (البته به شکل متین و تأثیرگذار) اعم از کاریکاتور، کلیپ، فوتوکلیپ، عکس نوشته، ساخت لطیفه و ... استهزاء کرد. می توان اسرار پشت پرده آن ها،‌ ثروت اندوزی هایشان، آلودگی های اخلاقی شان و ... را افشا کرد تا دیگران افراد اصلی این جریان ها را بشناسند. 
به عنوان مثال وقتی شخص خداناباور قدرت بی انتهای خداوند را زیر سؤال برده و با مسخرگی و لودگی موضوع را مطرح می کند، می توان در قالبی استهزاء آمیز به رهبران جنبش های آتئیستی اشاره کرد که حتی نمی توانند مگسی را از خود برانند.
ج) سومین محل در جواز استهزای خداناباوران، استهزای اندیشه های باطل آنان اما با بیانی حکمت آمیز است. لطیفه سازی در این زمینه می تواند بسیار تأثیر گذار باشد. گاهی برای یک فرد هر چه از استدلال و براهین سخن بگویید، آن چنان تأثیر نمی گیرد که از یک جوک کوتاه تأثیر می پذیرد. 
د) چهارمین موضع جواز تمسخر خداناباوران نیز در برخی از مواردی است که در ستیزه ها و شبهه افکنی های خود سفسطه می کنند. به طور کلی خداناباوران از مغالطه بسیار استفاده می کنند. گاهی اگر شما برای مخاطبان تبیین کنید که فرد خداناباور از چه مغالطه ای استفاده کرده است، متوجه منظور شما نمی شوند. اما اگر لطیفه ای را که همان مغالطه در آن به کار رفته است، بگویید و سپس برای جمع توضیح دهید که این حرف ایشان شبیه فلان جوک است، گرچه فرد مورد استهزاء‌ و خنده جمع قرار می گیرد، اما هم خود او و هم جمع حاضر به اشکال و نوع مغالطه فرد خداناباور آگاه می شوند.
 
به طور کلی در همه انواع چهارگانه فوق، در نوع استهزاء باید دقت کرد روشی به کار گرفته شود که اثر هدایتی داشته باشد؛ وجدانی را بیدار کند یا سستی اندیشه ای را آشکار نماید.طبقه بندی: هدایت، آتئیسم،
برچسب ها: استهزاء، مقابله به مثل، موارد جواز تمسخر،
دنبالک ها: عکس العمل ما در برابر تمسخر مقدسات در جمع،

اشتراک و ارسال مطلب به:

[ سه شنبه 10 اسفند 1395 ] [ 03:55 ب.ظ ] [ خ توکلیان ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
در این وبلاگ شما با آموزش‌هایی درباره این که چگونه یک مسلمان و شیعه شوید، آشنا خواهید شد. شما حتی اگر مسلمان و شیعه هستید و در این زمینه سوال یا نظراتی دارید، دیدگاه‌های خود را برای ما بنویسید تا در ثواب تکمیل کردن این آموزش‌ها شریک باشید. دست شما را برای هر گونه همکاری می‌فشاریم.
ای دی ارتباط با ما در تلگرام:
@Adyan_mazaheb
دوره های آموزشی و رایگان ما به صورت مجازی:
www.channel313.ir
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نظر سنجی
شما چقدر با اسلام آشنا هستید؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب