تبلیغات
چگونه مسلمان وشیعه شوم؟

چگونه مسلمان وشیعه شوم؟
آموزش گام به گام اسلام به زبان ساده برای غیر شیعیان
سؤال:

گاهی اوقات خداناباوران، نام انبیاء و ائمه علیهم السلام یا اولیای الهی را با بی احترامی و توهین بیان می کنند. آیا ادامه صحبت و پاسخ دادن به این افراد کار صحیحی است؟ آیا اصلاً این افراد به دنبال پاسخ هستند تا نیازی باشد که با آنها گفتگو کنیم؟


پاسخ:

نسبت به موضوع توهین خداناباوران به مقدسات،‌ نکته ای وجود دارد که گاهی از آن غفلت می شود. در بسیاری از موارد، فرد مقابل توهین نمی کند؛ بلکه در همان بستر فرهنگی که در آن قرار دارد،‌ گفتگو می کند. به عنوان مثال وقتی که یک مسلمان شیعه می خواهد نام امیرالمؤمنین علیه السلام را بر زبان بیاورد، می گوید امام علی علیه السلام. وقتی یک مسلمان سنی می خواهد نام آن حضرت را بر زبان بیاورد، می گوید علی رضی الله عنه. طبیعی است که وقتی یک آتئیست و خداناباور هم می خواهد نام آن حضرت علیه السلام را بر زبان بیاورد، می گوید: علی. در گفتگوهای اینترنتی زیادی دیده ام که در چنین مواردی مشاجره های فراوانی برای نحوه این خطاب ها بین طرفین گفتگو در می گیرد. اهل ایمان و خداباوران باید سعه صدر بیشتری داشته باشند. باید دقت کنند با فردی گفتگو می کنند که نه تنها تشیع، بلکه اسلام و بلکه بالاتر از آن، دین و فراتر از دین، خدا را هم قبول ندارد. لذا انتظار این که چنین فردی نام های اولیای خدا را با پیشوند و پسوندهای احترام آمیز بیاورد، انتظار درستی نیست. گرچه ما از این موضوع ناراحت و غمگین می شویم. اما این دلیل نمی شود که بخواهیم فرد را مجبور کنیم تا آن گونه که ما دلمان می خواهد، این نام ها را بر زبان جاری کند. در نود و پنج درصد این موارد نیز، افراد مقابل قصد توهین ندارند. آنان در این ادبیات رشد کرده اند. کتاب هایی خوانده اند که پر از شبهه بوده و همیشه نام ها را به این شکل ذکر کرده اند. به این نوع ادب، خو کرده اند. گرچه رفتارشان درست نیست، اما در این گونه موارد به صرف چنین رفتاری، به آنان اتهام توهین نزنیم؛ از کوره در نرویم؛ صبوری پیشه کنیم و تلاش کنیم که با اخلاق خوب و زیبا به سؤالات و شبهاتشان جواب بدهیم.
گاهی پیش می آید که خداناباوران عمداً این کار را می کنند. به گونه ای اسامی را ذکر می کنند و ادبیات خودشان را تنظیم می کنند که طرف خداباور را به خشم بیاورند. در این حالت اگر شما که در جبهه اهل ایمان قرار دارید، شکیبایی نکنید و شما هم با تندخویی به ناسزاگویی به طرف مقابل بپردازید، از شیوه درست بحث که در قرآن کریم به آن دعوت شده ایم فاصله گرفته اید:
«ادْعُ إِلَى سَبِیلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَ الْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَ جَادِلْهُم بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ إِنَّ رَبَّكَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَن ضَلَّ عَن سَبِیلِهِ وَ هُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِینَ» ﴿النحل: ١٢٥﴾
با حکمت و اندرز نیکو، به راه پروردگارت دعوت نما! و با آنها به روشی که نیکوتر است، استدلال و مناظره کن! پروردگارت، از هر کسی بهتر می‌داند چه کسی از راه او گمراه شده است و او به هدایت‌یافتگان داناتر است.

یک نکته بسیار زیبا در این آیه شریفه قرار دارد که راهنمای بسیاری از ما در گفتگو است. بسیار پیش می آید که اهل ایمان می گویند ما می دانیم این فردی که دارد این گونه و با چنین ادبیاتی شبهه می پراکند، واقعاً سؤال ندارد. بلکه عمداً چنین می کند تا ما را خشمگین کند؛ مورد تمسخر قرار دهد؛ سرکار بگذارد و ... . خلاصه نیت درستی در گفتگوی خود ندارد. در این گونه موارد باید چه برخوردی داشته باشیم؟ آیا اصلاً گفتگوی خود را با این افراد ادامه بدهیم؟
آیه شریفه ای که ذکر کردیم، پاسخ ما را می دهد. پاسخ این است که شما باید به وظیفه خودتان عمل کنید. وظیفه ما هدایتگری است. اگر جواب سؤال و شبهه شخص را می دانیم، باید بدون توهین و با ادبیات مناسب پاسخ او را بدهیم و اگر هم نمی دانیم، او را به کسی که می داند، ارجاع دهیم. اما اجازه نداریم وی را به نداشتن صداقت در گفتگو متهم کنیم. این آیه شریفه در قسمت دوم می فرماید:
«... إِنَّ رَبَّكَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَن ضَلَّ عَن سَبِیلِهِ وَ هُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِینَ» ﴿النحل: ١٢٥﴾   
... پروردگارت، از هر کسی بهتر می‌داند چه کسی از راه او گمراه شده است و او به هدایت یافتگان داناتر است.

این عبارت به این معناست که خداوند از نیت و دل افراد با خبر است. چه بسا ما در تشخیص اشتباه کنیم. اگر شما نسبت به مخاطبتان این تصور را داشته باشید که در گفتگویش با شما اهل فریب است و صادق نیست، یقیناً لحن بیان و حوصله ای که برای پاسخ به وی به خرج می دهید،‌ نسبت به حالتی که تصور داشته باشید شخص مقابل، در گفتارش صداقت دارد، بسیار متفاوت خواهد بود. در مواردی که حتی به عدم صداقت طرف مقابلتان اطمینان و یقین صد در صد دارید،‌ باز هم نه در کلامتان آن را ابراز کنید و نه در رفتارتان آن را بروز دهید. بلکه صادقانه و با نیت الهی پاسخ سؤالش را بدهید. این شیوه همان سیره اهل بیت علیهم السلام است. در برخی از شبکه های اجتماعی و سایت های اینترنتی افرادی شبهه ای را مطرح می کنند و بعد، رفته با نام کاربری دیگری و با چهره متفاوتی دوباره ظاهر شده و رفتار متفاوتی را از خود به نمایش می گذارند. بسیار پیش می آید که اهل ایمان در گفتگو با این افراد، به جای توجه به محتوای گفتگو و شبهه و پاسخ دهی، وقت و توان خود را صرف کشف ماهیت فرد مقابل و حواشی می کنند که روش درستی نیست. یقیناً ما هیچ گاه نباید از دسیسه های دشمن غافل باشیم. اما در گفتگوی موفق با یک خداناباور گاهی باید تجاهل کرد. بگذارید او فکر کند شما را فریفته است. اما شما که برای خدا تلاش می کنید، با صداقت عمل کنید. تشخیص صداقت یا عدم صداقت طرف مقابل را بگذارید بر عهده خداوند متعال.

البته روش بحث تجاهل صادقانه، در جایی کاربرد دارد که زمینه آن وجود داشته باشد و حضور شما در جمعی که چنین ادبیاتی بر آن حاکم است، تأییدی بر رفتار آنان نباشد. اما در یک گروه اینترنتی یا جایی که حضور شما سبب تأیید جمع مزبور است و آنان از صرف وجود شما چه فعال باشید و چه غیر فعال، سوء استفاده تبلیغاتی می کنند، وضع فرق می کند. در چنین مواردی، آن جمع را ترک کنید. چنان که آیه 68 سوره انعام[1] که در پاسخ سؤالات قبل به آن اشاره شد، ما را بدان سفارش می کرد و توضیحات لازم را پیش تر در این باره ارائه کردیم.

 [1]  «وَ إِذَا رَأَیْتَ الَّذِینَ یَخُوضُونَ فِی آیَاتِنَا فَأَعْرِضْ عَنْهُمْ حَتَّى یَخُوضُوا فِی حَدِیثٍ غَیْرِهِ وَ إِمَّا یُنسِیَنَّكَ الشَّیْطَانُ فَلَا تَقْعُدْ بَعْدَ الذِّكْرَى مَعَ الْقَوْمِ الظَّالِمِینَ» (الأنعام: ٦٨)

هرگاه کسانی را دیدی که آیات ما را استهزا می‌کنند، از آنها روی بگردان تا به سخن دیگری بپردازند! و اگر شیطان از یاد تو ببرد، هرگز پس از یاد آمدن، با این جمعیت ستمگر منشین!
طبقه بندی: هدایت، آتئیسم، اسلام،
برچسب ها: بی احترامی به اولیای الهی، ادبیات متفاوت، صداقت در گفتگو، تجاهل صادقانه،
دنبالک ها: حضور در جلسات و گروه های خداناباوران،

اشتراک و ارسال مطلب به:

[ سه شنبه 3 اسفند 1395 ] [ 12:58 ق.ظ ] [ خ توکلیان ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
در این وبلاگ شما با آموزش‌هایی درباره این که چگونه یک مسلمان و شیعه شوید، آشنا خواهید شد. شما حتی اگر مسلمان و شیعه هستید و در این زمینه سوال یا نظراتی دارید، دیدگاه‌های خود را برای ما بنویسید تا در ثواب تکمیل کردن این آموزش‌ها شریک باشید. دست شما را برای هر گونه همکاری می‌فشاریم.
ای دی ارتباط با ما در تلگرام:
@Adyan_mazaheb
دوره های آموزشی و رایگان ما به صورت مجازی:
www.channel313.ir
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نظر سنجی
شما چقدر با اسلام آشنا هستید؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب